2020.12.01.
Pajzsmirigy alulműködés (hypothyreosis) az orvos szemével
Mit kell tudni a pajzsmirigyről?
A pajzsmirigy a nyakon, elöl, a gége előtt kétoldalt elhelyezkedő mirigyes, hormontermelő szerv. Működését egy másik hormon, a pajzsmirigyserkentő hormon, a TSH irányítja. A TSH-t az agyalapi mirigy (adenohipofízis) termeli. A pajzsmirigyben T3 (trijód-tironin) és T4 (tiroxin) hormon termelődik, melyeknek fontos hatásuk van az egész szervezet energiatermelésére és oxigénfogyasztására. Bizonyos fehérjék termelődését befolyásolják a sejtekben, nélkülözhetetlenek a fejlődéshez, különösen az idegrendszer fejlődésére hatnak.
Miért van szükség jódra?
A pajzsmirigy működéséhez jódra van szükség, a szervezet jódtartalmának 25-30%-a a pajzsmirigyben található. Köztudott, hogy jódhiányos területeken fiatalkorban gyakori a szellemi visszamaradottság, kreténizmus. Szintén jódhiány következtében alakul ki az endémiás (meghatározott területen folyamatosan fellelhető) golyva. Ennek megelőzésére sok helyen jódozzák az ivóvizet, ill. jóddal dúsított konyhasót árulnak.
A pajzsmirigy alulműködést kiváltó tényezők
Pajzsmirigy alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elég hormont vagy egyáltalán nem termel hormont, ami kedvezőtlen hatással van az anyagcsere-folyamatokra, ebből eredően számos panasszal jár.
A pajzsmirigy alulműködésének egyik gyakori oka a jódhiány. A szervezet ilyenkor a pajzsmirigy állományának növelésével próbálja kompenzálni a kevés hormontermelést, aminek tapintható következménye lesz a nyakon megjelenő golyva vagy strúma, vagyis a megnagyobbodott pajzsmirigy.
A másik, egyre gyakrabban tapasztalható, pajzsmirigy alulműködést kiváltó tényező a pajzsmirigy krónikus gyulladása, autoimmun gyulladás következtében (Hashimoto-thyreoiditis). Ilyenkor a szervezet ellenanyagot termel a pajzsmirigy ellen, ami az immunrendszer segítségével megtámadja a pajzsmirigyet és elpusztítja hormontermelő állományát, emiatt lesz alulműködés.
A pajzsmirigy megnagyobbodás, tehát hogy tapinthatóvá, sőt láthatóvá válik a megnagyobbodott pajzsmirigy, nemcsak golyvában, hanem pajzsmirigy túlműködés, jóindulatú pajzsmirigy göbök esetében vagy rosszindulatú tumor esetén is előfordul.
Ha ezeket a tüneteket észleli, forduljon orvoshoz:
- fáradtság, aluszékonyság
- csökken a koncentrálóképesség
- hajhullás
- székrekedés
- bőrszárazság
- hízás
- menzesz rendszertelenné válhat
- lassul a szívműködés
Gyógyítása a hormonok pótlásából áll. Rendszeresen tablettát kell szedni, melynek mennyiségét a vér hormonszintjének maghatározása alapján állítják be. Endokrinológus szakemberhez kell fordulni.
Pajzsmirigy alulműködés étrendünket itt tudja letölteni:
Összeállított mintaétrendünket pajzsmirigyproblémák esetén ajánljuk!
.
Dr. Vértesi Gabriella
Az orvosi egyetem elvégzése után gyermekgyógyászként kezdtem dolgozni, gyermekgyógyászatból szereztem első szakképesítésemet, majd klinikai immunológiai és haematológiai szakvizsgákat tettem. 20 évig kórházi osztályon dolgoztam, csontvelő-transzplantációt végeztem onkohaematológiai betegeknél, majd főleg immunológiai és haematológiai szakellátást folytattam. Egy speciális vesepótló kezelés bevezetésével foglalkozom több mint 10 éve.
A gyógyításban a holisztikus szemléletet vallom, vagyis nemcsak a betegséget, hanem az egész embert gyógyítom. Tapasztalatom szerint sokszor a betegség eredete egészen más, mint gondolnánk, és a megoldást sem csupán a gyógyszeres kezelésben kell keresni. Szeretem a betegeket, az embereket bevonni a terápiába, és megtanítani őket a problémájuk felismerésére és kezelésére, a saját felelősségük meghatározására a gyógyulásban. Az egyszerű betegségek is hatékonyabban gyógyulnak, ha a beteg tisztában van velük és a teendőkkel. Szeretek segíteni.
Szeretném, ha ezzel a rovattal hozzájárulnék orvosi kérdések tisztábban látásához, megértéséhez, ha az általam leírt információk, tanácsok könnyítenék az életmódbeli változtatásokat. Arra szeretném sarkallni az olvasót, hogy foglalkozzon az egés