Gyógynövények betegségekre
Milyen betegség gyógymódjára kíváncsi?
Melyik gyógynövényre kíváncsi?
Ínhüvelygyulladás
Az ínhüvelygyulladás kezelése természetes módszerekkel
A ínhüvelygyulladás az inakat körülvevő védőburok gyulladása. Milyen tünetekkel jár ez az állapot, mi okozhatja, és hogyan lehet kezelni a panaszokat hagyományos módon, illetve gyógynövényekkel?
Az ínhüvelygyulladás tünetei és okai
Az ín egy rostos szövet, amely az izmokat a csontokhoz köti, az inakat pedig egy folyadékkal teli védőburok, az ínhüvely fedi. Az ín sérülése az ínhüvely hibás működését eredményezheti, ami azzal járhat, hogy nem termelődik elegendő folyadék, ami az ínhüvely gyulladását vagy duzzanatát okozhatja.
Az ínhüvelygyulladás általában az ín vagy a környező izmok vagy csontok sérülésének következménye. Gyakori lehet sportolóknál, illetve olyanoknál, akik ismétlődő mozdulatokkal járó tevékenységeket végeznek, például futószalagnál dolgoznak vagy sokat gépelnek.
Leggyakoribb a csukló, a kéz és a láb inaiban jelentkezik a gyulladás.
Sérülést okozhatnak
- az ismétlődő terheléses tevékenységek;
- hosszan tartó fizikai tevékenységek, például a futás; illetve
- a hirtelen ficamok és húzódások.
Az ínhüvelygyulladás hátterében állhat még többek között reumatoid artritisz, köszvény, cukorbetegség, illetve kankó is. Ritka esetekben bakteriális fertőzés következtében is felléphet a betegség.
Tünetként a következők bármelyike előfordulhat:
- nehézség az ízület mozgatásakor,
- ízületi duzzanat az érintett területen,
- fájdalom és érzékenység az ízület körül, illetve
- fájdalom az ízület mozgatásakor.
A láz és a bőrpír fertőzésre utalhat, különösen, ha szúrás vagy vágás okozta a tüneteket.
A nem fertőző ínhüvelygyulladás okozza a de Quervain-szindrómát és a szűkületes ínhüvelygyulladást, más nevén a pattanó ujjat is, míg a gennyes ínhüvelygyulladás általában mechanikai sérülések miatt alakul ki.
Az ínhüvelygyulladás hagyományos kezelése
A kezelés attól függ, hogy mi okozza a panaszokat, de a felsoroltak sokszor enyhítenek a fájdalmakon:
- Pihenés és a tüneteket okozó tevékenység felfüggesztése.
- Rögzítő sín, csuklórögzítő viselése, hogy csökkentsük az ínra nehezedő terhelést.
- Meleg vagy hideg alkalmazása az érintett területen a fájdalom vagy a gyulladás csökkentése érdekében.
- A gyógytornászok, manuállterapeuták előszeretettel használnak kinesio tape-et is az ízület tehermentesítésére, stabilizálására.
- Az ultrahang-terápia fokozza a vérkeringést, ami segíthet a gyulladás gyógyításában.
- Szteroid injekciók.
A kezelőorvos a tünetek súlyosságától függően határozza meg a konkrét terápiát.
- Műtétre általában akkor van szükség, ha a panaszokat fertőzés okozza, amennyiben a gyulladás olyan súlyos, hogy maradandó károsodást okozhatna, vagy ha a konzervatív kezelések néhány hónap elteltével sem enyhítik a tüneteket.
- Az ínhüvelygyulladás gyógyszeres kezelésére az orvos felírhat antibiotikumokat, ha fertőzés áll a gyulladás hátterében. A vény nélkül kapható nem-szteroid gyulladáscsökkentők, mint például az ibuprofen csökkenthetik a fájdalmat és a gyulladást.
Az ínhüvelygyulladás kezelése otthon
Az ínhüvelygyulladás otthoni kezelése enyhítheti a kellemetlen tüneteket.
- Az orvos vagy gyógytornász által javasolt gyakorlatok, a tornáztatás és a finom masszírozás segíthetnek az érintett inak kíméletes nyújtásában, lazításában ami hozzájárulhat a gyógyuláshoz.
- Fontos, hogy ne erőltessük túl az ízületeket, és figyeljünk a fájdalomra.
- A gyulladás akut szakaszának lezajlása után a meleg borogatás vagy a melegítőpárna segíthet az izmok és az inak lazításában, illetve a vérkeringés javításában.
Ha a tünetek több hét után sem javulnak, vagy súlyosbodnak, érdemes orvoshoz fordulni, mivel a tartós gyulladás további beavatkozásokat igényelhet. Az ínhüvelygyulladás gyógyulási ideje enyhébb esetekben 1-2 hét.
Az ínhüvelygyulladás megelőzése
Az ínhüvelygyulladás megelőzése főként az ízületek kímélésén és a test rendszeres karbantartásán alapul.
- Ha a munkánk monoton, ismétlődő mozdulatokat igényel, fontos, hogy rendszeresen tartsunk szünetet. Mozgassuk át a végtagokat, nyújtsuk ki az ujjakat, a csuklót és a karokat, hogy lazítsuk az izmokat és az inakat.
- Figyeljünk a helyes testtartásra, különösen ülőmunka során. Az ergonomikus munkaállomás, például az állítható szék, a megfelelő magasságú asztal és a kényelmes egér- vagy billentyűzet segíthet csökkenteni az ízületekre nehezedő terhelést. A csuklót támogató eszközök használata (például a csuklótámaszos egérpad) szintén hasznos lehet.
- Az izmok erősítése és rendszeres nyújtása segíthet az inak és az ízületek védelmében, mivel a stabil, rugalmas izmok csökkentik a terhelést.
- Ha nagy terheléssel járó sportot űzünk (például tenisz, futás, súlyemelés), ügyeljünk a helyes technikára és a megfelelő felszerelésre. Fontos a megfelelő lábbeli, valamint a csuklót és az egyéb ízületeket védő eszközök használata.
Az ínhüvelygyulladás kezelése házilag, gyógynövényekkel
Gyulladáscsökkentő gyógynövényként kamillás teakeverékünket ajánljuk, napi 1-3 csészével, étkezések között fogyasztva, amíg a gyulladás tart. Külsőleg pedig diófalevél teával, illetve a felhasznált teafűvel érdemes lemosást, borogatást vagy dunsztkötést alkalmazni. Körömvirág kenőccsel és fekete nadálytő alkoholos kivonatával is kezelhetjük az érintett területeket, a fekete nadálytő gél pedig pattanó ujj és ganglion esetén is gyógyírt jelenthet. Ízületi fájdalomnál kenjük be vele a váll, a könyök, a csukló, a csípő, a térd ízületeit naponta kétszer, és várjuk meg, míg teljesen beszívódik.