Gyógynövények betegségekre
Milyen betegség gyógymódjára kíváncsi?
Melyik gyógynövényre kíváncsi?
Rovarcsípés
A rovarcsípés tünetei és kezelése házi módszerekkel
A rovarcsípés kellemetlen élmény lehet, különösen akkor, ha nem tudjuk, milyen apró lény okozta a gyötrelmeinket. Szerencsére a legtöbb csípés ártalmatlan és gyorsan gyógyul, de van köztük néhány, például a méh- vagy a darázscsípés, amely jelentős fájdalmat, vagy akár súlyos allergiás reakciót is okozhat. Hogyan kezeljük a bőrön jelentkező tüneteket és a viszketést, és milyen természetes módszereket érdemes kipróbálni a kellemetlenségek enyhítésére?
A rovarcsípések felismerése
A rovarok, például a méhek, a hangyák, a bolhák, a szúnyogok, a darazsak, a böglyök, a pókok és a kullancsok előszeretettel szúrják meg az embert, ha veszélyben érzik magukat, vagy mint a szúnyogok esetében, ha táplálékra van szükségük. A legtöbb csípés csak kisebb kellemetlenséget okoz, de néhány akár halálos is lehet súlyos allergia esetén. Ráadásul akár hosszú távú egészségügyi problémák is felléphetnek miattuk, például Lyme-kórt vagy maláriát is okozhat egy fertőzött rovar csípése.
A rovarcsípések tünetei
- A szúnyogcsípés egy kis, kerek, kemény, viszkető, duzzadt dudor, amely nem sokkal a csípés után jelenik meg.
- A bolhacsípések általában csoportosan jelennek meg az alsó lábszárakon és a lábfejen. A viszkető, vörös dudorokat vörös góc veszi körül.
- A hangyacsípés éles, égő fájdalommal jár a csípés pillanatában, majd kis vörös dudorok jelennek meg a bőrön, amelyek hólyaggá alakulhatnak, és elfertőződhetnek.
- A pókcsípés általában nem azonnal észlelhető, csak a tünetek megjelenésekor. A piros, viszkető dudor 1-2 centisre növekszik. Súlyosabb esetekben (pl. fekete özvegy vagy barna remetepók csípésekor) izomgörcsök, láz, fejfájás, erős fájdalom léphet fel.
- Méh- illetve darázscsípés esetén azonnali éles fájdalom jelentkezik pirossággal és duzzanattal, illetve több órán át tartó égő érzéssel. Allergiás reakciók esetén nehézlégzés, arc- vagy torokduzzanat, szédülés, gyors szívverés léphet fel.
- Kullancscsípés esetén a kullancsot a bőrbe fúródva találjuk, a csípés helyén pedig kis, vörös folt keletkezhet, amely kezdetben nem fájdalmas, ám viszkethet. A Lyme-kór jele az egyre növekvő vörös gyűrű a csípés helye körül.
- A bögölycsípés nagyobb ödémásodással járhat, ami viszketés- és gyulladáscsökkentő készítményekkel kezelhető.
Ismeretlen rovarcsípés esetén külföldön, illetve amennyiben fokozódó fájdalom, vörösség, duzzanat, gennyesedés vagy láz jelentkezik, orvoshoz kell fordulni. Ha a csípés után azonnal súlyos allergiás reakció jelei (pl. légzési nehézség, szédülés, ájulás) mutatkoznak, sürgős ellátásra van szükség!
Mi használható rovarcsípésre, és mi a teendő ilyenkor?
A rovarcsípések számtalan tünetet okozhatnak, az enyhébb panaszokat óvatos jegeléssel, hűsítő vagy gyulladáscsökkentő krémek segítségével otthon is lehet kezelni. Az elfertőződött, gyulladt csípés kezelése azonban már házilag nem megoldható: ha torokduzzanat, csalánkiütés jelentkezik, illetve látványosan növekszik a gyulladás területe, feltétlenül segítséget kell kérni.
Mi a teendő rovarcsípés esetén?
- Mossuk meg a csípés helyét szappannal és vízzel, hogy eltávolítsuk a kórokozókat, így csökkenthetjük a fertőzés kockázatát.
- Hűtsük le a területet hideg borogatással az ödéma és a fájdalom csökkentésére. Ne helyezzünk közvetlenül jeget a bőrre, mindig tekerjük be konyharuhába vagy törölközőbe.
- Csillapítsuk a viszketést és a fájdalmat antihisztaminos krémmel vagy kenőccsel. Súlyos viszketés esetén szájon át szedhető antihisztamin tablettát is be lehet venni.
- Kerüljük a vakarózást, mivel a csípés helyének vakarása növelheti a fertőzés kockázatát és meghosszabbíthatja a gyógyulási időt.
Rovarcsípés ellen: a megelőzés a legfontosabb
A rovarcsípések megelőzése érdekében, ha a szabadban tartózkodunk
- viseljünk teljes fedettséget biztosító ruházatot, valamint kalapot;
- kerüljük a virágmintákat és az élénk színeket, illetve a parfümöket és az illatos testápolószereket;
- tartsuk lefedve az ételeket és az italokat;
- használjunk rovarriasztót vagy természetes illóolajokat, például citronellát.
A szúnyogok különösen aktívak kora reggel és az esti órákban, ezért ha lehetséges, kerüljük a szabadban tartózkodást ezekben az időszakokban. Az elektromos rovarirtók és füstölők használata a szobában segíthet a rovarok távol tartásában. Ha trópusi országokba utazunk, tájékozódjunk a helyi rovarok által terjesztett betegségekről és az ajánlott oltásokról vagy gyógyszerekről (pl. malária ellen).
Rovarcsípés kezelése házilag, gyógynövényekkel
Mit ajánlott Gyuri bácsi rovarcsípés ellen? A levendula nyugtató, gyulladáscsökkentő és antiszeptikus hatású, így gyógyírt jelent az irritált bőrnek. Lyme-kór ellen pedig a diófalevél tea vagy a Kamillás teakeverék (Gyulladás csökkentésére) fogyasztása válhat be. Az orbáncfű olajos kivonata is felvihető az érintett bőrfelületre, mivel az orbáncfű kiváló gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatással bír. A diólevél fürdő csökkenti a viszketést, de napszúrásra, bőrgyulladásra és kiütésekre is bevethető, a csalán friss levele pedig csillapítja a viszketést.