A cukorbetegség megelőzhető és visszafordítható?

A diabétesz „olyan csendes járvány, amelynek felbecsülhetetlen mértékű emberi, társadalmi és gazdasági következményei vannak”. (L. Lazouras, ENSZ, 2006.)

A világon 2017-ben 425 millió cukorbeteg élt, 2045-re akár 629 millióra emelkedhet a számuk. Évente 4 millió ember hal meg a diabétesszel összefüggésben. Csak Magyarországon naponta 3 cukorbeteg megvakul, és naponta 10 cukorbetegnek amputálják a lábát. A Magyar Diabetes Társaság legutóbbi adatai alapján 772 ezer diagnosztizált cukorbeteg van Magyarországon, és számuk várhatóan tovább emelkedik.

Az ideális testsúly segít a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében

A 2-es típusú cukorbetegség gyakrabban alakul ki a túlsúlyos embereknél. Bár a diabétesz kockázati tényezői ismertek, a kialakult betegség gyógyítása egyelőre nem lehetséges. Az esetlegesen szükséges gyógyszeres kezelés mellett elengedhetetlen a betegség karbantartását, a szövődmények megelőzését célzó életmódterápia. Ennek alapvető pillérei a megfelelő étrend és a rendszeres fizikai aktivitás, amely segíthet az esetleges súlyfelesleg leadásában. A kornak és nemnek megfelelő testsúly rendkívül nagy jelentőségű a megelőzésben is, különösen a családilag vagy egyénileg fennálló kockázati tényezők esetén (felmenők cukorbetegsége, 45 év feletti életkor, mozgásszegény életmód, magas vérnyomás, koleszterinszint eltérése stb.). Az ideális testsúly nem esztétikai vagy hiúsági kérdés, hanem egész életünkre, az egészségünkre kiható tényező.
Gyakori tapasztalat, hogy a frissen diagnosztizált cukorbeteg „összekapja magát”, egészségesen kezd táplálkozni, mozog, lefogy, és ekkor – legalábbis tüneteit tekintve – a cukorbetegség „eltűnhet”. Visszaállhat a normálist közelítő vércukorszint, akár évekig késleltethető a gyógyszeres kezelés szükségessége. 8-10%-os testtömegcsökkenés már jelentősen javítja a vércukorértékeket, így fontos tudatosítani az érintettekben, hogy már néhány kilogramm leadásával is sokat tehetnek egészségükért. A derék körüli, hasi zsírpárnák leadása javíthatja a sejtek inzulinérzékenységét, csökkentheti az inzulinigényt, amely kritikus jelentőségű a szénhidrátanyagcsere egyensúlya szempontjából.
Számtalan információ van arról, hogyan fogyjunk, milyen diétát kövessünk. Csodák nincsenek: ha valaki több kalóriát visz be a szervezetbe, mint amennyit „eléget”, azt zsírpárnák formájában elraktározza a szervezet. Gyuri bácsi általános válasza a „Hogyan fogyjak le?” kérdésre a következő: egyen kevesebbet.

Gyógynövényekkel a stabil vércukorszintért

A szénhidrát-anyagcserét több gyógynövény is támogatja, mint például a csalán, a gyermekláncfű, a katáng és a fekete áfonya. Ezek a növények mind megtalálhatók a Diabess-Györgytea keverékben, mely segíthet a vércukorszint karbantartásában az előírt orvosi kezelés és életmódterápia betartása esetén.
Az egyik összetevője, a jól ismert orbáncfű, aminek immunerősítő, nyugtató hatást tulajdonítanak, megszüntetheti az idegességet, álmatlanságot, viszketegséget és gyomorpanaszokat. A katáng az enzimfolyamatokat támogatja, régóta használatos a népi gyógyászatban cukorbetegség ellen. A csalánnak – általános tisztító hatásánál fogva – az erek egészségének megőrzésében van szerepe. A tea enyhítheti, ill. megszüntetheti a cukorbetegség számos kellemetlen melléktünetét (végtagzsibbadás, a testsúly növekedése vagy csökkenése, neuropátia stb.), és késleltetheti a súlyos szövődmények, mint például a magas vérnyomás, érszűkület, veseelégtelenség, keringési problémák kialakulását.

A mozgás pozitív hatásai a cukorbetegségre

Eddig is tudtuk, hogy a 2-es típusú, nem inzulinfüggő diabéteszre különösen jó hatással van a rendszeres testmozgás (séta, úszás, kocogás). Kevesebb szó esett eddig arról, hogy az izomerőt fejlesztő fizikai aktivitás is kedvezően hat a szervezetre és a betegség megelőzésére. Mivel az izomtömeg sok szénhidrátot igényel, a rendszeres mozgás a „berozsdásodott” szervezetet arra ösztönzi, hogy gyorsabban használja fel a glükózt. Az is bebizonyosodott a kísérlet eredményeként, hogy a mozgás mennyisége is igen fontos tényező. A heti egy óránál kevesebb súlyzózás 12%-kal csökkentette a cukorbetegség kockázatát. Heti egy-két órás edzés mellett a csökkenés már 25%, míg heti két és fél óra esetén 34% volt.

A fokozatos mozgásterhelést ajánljuk

Hogyan lehetséges, hogy ilyen csekély erőfeszítés ekkora hatással van a szervezetre? Az orvosok nem tartják meglepőnek ezt a tényt. Cukorbetegeknél már egyszerű, könnyű fizikai munka (pl. vasalás) is előidézhet hipoglikémiát, azaz hirtelen vércukorszint-esést. Ezért fontos, hogy a mozgás mennyiségét és időtartamát fokozatosan növeljük.

Nagy erőfeszítés helyett sokkal biztonságosabb a dinamikus jellegű, kis súlyokkal (1-1,5-2 kg) végzett gyakorlatok ismétlése heti 2-3 alkalommal. A testmozgás közben a légzést nem szabad visszatartani (préselni), mert ez egyrészt emelheti a vérnyomást, másrészt akadályozhatja a vénás vér visszaáramlását a szívbe, rontva ezáltal a szív és az agy vérellátását.

Tanácsos a nagy izomcsoportokat megmozgatni (váll, felkar, mellizmok stb.) olyan súlyokkal, amelyekkel kezdetben erőlködés nélkül tudjuk a gyakorlatokat végezni, eleinte 6-8 ismétléssel, majd pihenőt követően ezt a sorozatot 3-5 alkalommal ismételni. Ha ez könnyedén megy, először az ismétlések számát emeljük 10-12-re, majd ha ez is erőlködés nélkül teljesíthető, csak akkor növelhető óvatosan a súly is. Az izomerőt fejlesztő mozgásoknál is szükséges bemelegítés és nyújtás, levezetés.

Ajánlott termékek

Diabess-Györgytea filteres teakeverék
Fekete áfonyaleveles teakeverék (Epebarát cukortea)