Elsősegély cukorbetegeknek: nem mindig részeg az utcán fekvő tehetetlen ember
Sokszor szándékosan nem hajolunk le az utcán fekvő emberhez, azt gondoljuk, részeg, vagy épp drogozott. Pedig előfordul, hogy cukorbeteg, és gyors segítségre van szüksége.
A kettes típusú cukorbetegek szervezete nem tud elegendő inzulin hormont előállítani, és/vagy az inzulin nem tudja a feladatát megfelelően ellátni, azaz bejuttatni a glükózt a sejtekbe. Ez azt eredményezi, hogy a vér cukorszintje megemelkedik, és ez hosszú távon komoly szövődményeket okozhat – például szív- és érrendszeri betegségeket, vakságot, veseelégtelenséget.
A hosszabb távú szövődmények mellett az extrém magas vércukorszintnek azonnali kockázata is van, az anyagcsere felborulása ún. ketoacidózist eredményezhet, amely akár eszméletvesztéshez is vezethet.
A magas vércukorszint jelei
- kifejezett szomjúság,
- gyakori vizelés,
- fáradékonyság,
- fejfájás,
- homályos látás.
Amit minden cukorbetegnek tudnia kell a szélsőséges vércukorértékekről
Fontos, hogy Ön, egész környezete, barátai, családja, kollégái felismerjék a túl magas (hiperglikémia) vagy túl alacsony (hipoglikémia) vércukorszint jeleit!
Ha a magas vércukorszint (hiperglikémia) fent említett jeleit észreveszi magán, ellenőrizze az értéket vércukorméréssel, és fogyasszon elegendő vizet. Ha elfelejtődött a gyógyszer bevétele vagy az inzulin beadása, azt az előírt kezelést követve lehet pótolni. Ha a cukorbeteg már nincs eszméleténél, tilos itatni, ez esetben azonnal hívni kell a mentőt.
A magas vércukorszint kockázata nagyobb a következő élethelyzetekben:
- kezeletlen cukorbetegség,
- betegség, fertőzés, stressz,
- bizonyos gyógyszerek (pl. szteroidok),
- kevés mozgás,
- túl sok szénhidrát fogyasztása.
A cukorbetegségre szedett gyógyszerek egyes típusainál, ill. inzulinos kezelés esetén a vércukorszint hirtelen leeshet. A hipoglikémia kezdeti jelei:
- gyengeség, remegés, rázkódás,
- izzadás,
- szédülés, fejfájás, a koncentrálóképesség elvesztése,
- zavarodottság,
- éhség,
- a száj és nyelv zsibbadása.
Ha nem veszik észre vagy nem megfelelően kezelik, akkor:
- a koordináció elvesztése,
- zavaros beszéd,
- eszméletvesztés következhet be.
Ha bármelyiket tapasztalja ezek közül a jelenségek közül, a vércukorszint ellenőrzése és alacsony érték mérése esetén azonnal gondoskodni kell a vércukorszint rendezéséről. Öntudatánál lévő, azaz nem eszméletlen betegnél 200 ml cukros (nem édesítőszeres!) üdítő vagy gyümölcslé, vagy 6-8 db szőlőcukor pasztilla néhány percen belül a normál tartományba emelheti a vércukorszintet. Nem alkalmas a csokoládé, a cukorka, a méz a hipoglikémia kezelésére, mert ezek nem váltanak ki olyan gyors hatást, és nagyobb a félrenyelés veszélye.
Eszméletlen beteget tilos bármivel etetni/itatni a fulladás veszélye miatt, ilyenkor azonnal hívni kell a mentőket!
Ellenőrizze vércukorszintjét rendszeresen, és beszélje meg a mért értékeket kezelőorvosával! Így részt vehet saját maga kezelésében, és jobban kordában tudja tartani betegségét.
Cukorbetegeknek utazáshoz tanácsoljuk
- Viseljen ismertetőjelet (pl. karperec) magán arról, hogy cukorbetegsége van.
- Legyen a zsebében/táskájában szőlőcukor vagy más gyorsan felszívódó szénhidrátforrás.
- Mindig legyen Önnél tartalék inni- és ennivaló a váratlan helyzetekre, pl. víz, gyümölcs, korpás keksz, müzliszelet.