Hogyan szokjunk le a cukorról?

Dr. Oláh Andor, a híres orvos-természetgyógyász szerint a három fehér halál a só, a cukor és a fehér liszt. Mit is szeretünk a legjobban? Sós chips, cukros üdítők és finomított lisztből készített briós, kalács, fehér kenyér, sütemény.

A cukortól való függésnek nincs tudományos definíciója, de egyre több tanulmány sugallja, hogy bizonyos körülmények között a cukros ételek és italok fogyasztása létrehozhat egy, a függőséghez hasonló állapotot, amely azt jelenti, hogy ellenállhatatlan vágyat érzünk irántuk, még úgy is, hogy tudjuk, egészségünket veszélyeztetik.

Mi okozhatja a cukorfüggőséget?

A szakértők szerint a cukros ételek iránti vágy részben nosztalgia (Nagymama süteményei), részben rossz szokások (az étkezés végén mindig eszünk valami édeset), részben kémiai reakciók következménye. Cukor, gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztása után átmenetileg megemelkedik a szervezetben a szerotonin, „boldogsághormon” szintje, azaz úgy érezhetjük, boldoggá tesz bennünket az édesség fogyasztása.
A függőség abban mutatkozik meg, hogy az érintett személy tagadja szenvedélyét, és ha megvonjuk tőle az édességet, ugyanúgy reagál, mint mikor valaki abbahagyja a dohányzást vagy az ivást. Kísérleti patkányok jellegzetes elvonási tüneteket mutattak, mikor megvonták tőlük a cukros vizet, pl. remegés, fogcsikorgatás jelentkezett náluk.

A túlzott cukorfogyasztás következményei

A túlzott cukorfogyasztás következménye lehet az elhízás, amelynek eredményeként nő a 2-es típusú diabétesz kialakulásának rizikója. A túlzott cukorfogyasztásról való lemondás után viszont meglepően jó az emberek közérzete, sokkal jobb, mint előtte.

A cukor nem tartalmaz vitaminokat, nyomelemeket, rostokat, önmagában csak energiaforrás. Ha viszont természetes formában cukrot tartalmazó gyümölcsöket eszünk, akkor az energiabevitel mellett a szervezetünk számára nélkülözhetetlen tápanyagokat is fogyasztunk.

Leszokás a cukorról, lépésről lépésre

  • Fokozatosan csökkentse a cukorfogyasztást. Egy kicsivel kevesebb a teában, kávéban jó kezdet lehet.
  • Olvassa el az élelmiszerek címkéjét. Sajnos sok olyan ételben is van cukor, amiről nem gondolnánk. Ha az összetevők között első helyen szerepel a cukor, inkább ne vegye meg.
  • Kerülje a cukros italokat. Készítsen otthon cukormentes jeges teát és természetes gyümölcsleveket, hígítsa őket vízzel.
  • Ne egyen készételeket. Ha otthon készíti az ennivalót, kevesebb cukrot tud használni. Pl.: a bolti ketchupban sok a cukor, otthon készíthet cukormentes paradicsomszószt.
  • Minden receptet módosíthat. Fele mennyiségű cukrot használjon a süteményekbe, fagylaltba.
  • Jegyezze fel a napi cukorfogyasztását. Ha leírva látja egy héten keresztül, mennyi cukrot evett, jobban tudja tudatosítani, ha túl sokat eszik.
  • Használjon természetes édesítőket cukor helyett. A nyírfacukor, a sztívia megfelelő alternatíva lehet.
  • Tartsa látótávolságon kívül az édességeket!
  • Szoktassa le ízlelőbimbóit a túlzottan édes ízről. Fokozatosan hagyja el a cukrot a zabkásából, gyümölcsös túrókrémből, házi gyümölcsjoghurtból. A természetes édes ízektől idővel ugyanolyan boldognak fogja magát érezni, mint a cukortól.

Természetes és mesterséges édesítők – cukor helyett

Azonnal előkerül a mesterséges ízesítők kérdése. A világ évek óta vitatkozik azon, okoznak-e rákot, kiválthatnak-e más egészségkárosító hatást ezek a szerek. Azt gondoljuk, itt is a mértéktartás a legfontosabb szempont: ha valaki hosszú éveken át, naponta literszámra issza a light üdítőket, biztos nem tesz jót magának. A cukros változattal ugyanez a helyzet.

Véleményünk szerint a természetes alapanyagból előállított édesítők, mint a sztívia vagy a nyírfacukor kedvezőbbek lehetnek az intenzív mesterséges édesítőszereknél, pl. aszpartámnál vagy szacharinnál. Azt tanácsoljuk, hogy inkább az előbbieket használják, ha semmiképp nem tudnak lemondani az édes ízről.

A mézet, ezt az önmagában is gyógyító terméket meleg szívvel ajánljuk az egészségeseknek. Amibe csak lehet, cukor helyett mézet tegyenek. Nem jó süteményekbe, forró teába vagy kávéba tenni, mert 60 Celsius fok felett elbomlanak értékes enzimjei. Nem főzhetünk vele lekvárt vagy szörpöt sem – azaz igen, de akkor csak édesítőként szolgál. Kalóriaértéke hasonló a cukoréhoz, fogyókúrázók csak kis mennyiségben, alkalomszerűen fogyasszák. Cukorbetegek számára nem javasolt, mivel természetes cukortartalma magas, így jelentősen megemelheti a vércukorszintet.

Legfőbb tanácsunk az, hogy az édesítés területén is a józan ész és mértékletesség legyen a vezérelv. A „soha nem eszem ezentúl cukrot” ugyanúgy szélsőséges álláspont, mint túlédesíteni minden ételt.

Ajánlott termékek

Diabess-Györgytea filteres teakeverék
Fekete áfonyaleveles teakeverék (Epebarát cukortea)