Gyakorlati tanácsok cukorbetegeknek (nem csak) a járványhelyzetre
Hivatalos iránymutatás cukorbetegeknek a koronavírus-járványhoz kapcsolódóan
A diabetológusok szakmai társaságának honlapján (www.diabet.hu) kiváló összefoglalót találunk „A Magyar Diabetes Társaság (MDT) iránymutatása cukorbetegek részére” címmel, amely a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos fontos tudnivalókat érthető, áttekinthető formában teszi elérhetővé az érintettek és családtagjaik számára.
A tájékoztató részletesen taglalja a gyógyszerszedés, inzulinkezelés mikéntjét fertőzés, láz esetén. Megszívlelendő tanácsokat tartalmaz egy esetleges COVID-fertőzésre való felkészüléshez, kitérve a kezeléshez szükséges készítmények és eszközök beszerzésére, a gyakoribb vércukormérés szükségességére, a gyakorlati óvintézkedésekre és a lehetséges kockázatok ismertetésére.
Az önmagunkra való odafigyelés jelentősége
Cukorbetegeknél különösen fontos az elzártság, egy esetleges fertőzés időszakában is a napirend tartása, amelynek része a kezelés mellett a megfelelő szénhidrátmennyiséget tartalmazó étrend követése. Ha a fertőző betegség miatti hányás, hasmenés, étvágytalanság ezt nem teszi lehetővé, akkor is gondoskodni kell energia- és szénhidrátbevitelről. Ez akár cukrot tartalmazó italokkal is történhet, a vércukorszint folyamatos kontrollja mellett. Különösen inzulinkezelés, és a hasnyálmirigy inzulintermelését stimuláló gyógyszerek szedése esetén kell figyelni arra, hogy a vércukorszint ne essen le kórosan alacsony szintre.
Főszabály, hogy minden betegség, így a koronavírus-fertőzés is magasabb vércukorértékeket jelenthet, ezért minden eszközzel próbáljuk a normál tartományban, 6-10 mmol/l között tartani a szintet. Ennek a folyamatos törekvésnek az egyik fő pillére a táplálkozás. Mivel a túlsúly és az elhízás fokozza a szövődmények és a súlyos kimenetel kockázatát, próbáljuk meg tartani súlyunkat, és elkerülni az év végi időszakkal járó pluszkilókat. Nézzük, emellett hogyan vigyázhatunk még magunkra a táplálkozás terén!
Vércukorszint-kímélő étrend élelmi rostokkal
A cukorbeteg étrend a kiegyensúlyozott táplálkozás alapelveit követi, odafigyelve az étkezési időpontokra és az elfogyasztott ételek tápértékére. A szénhidráttartalom az egyik legfontosabb mutató, emellett a vércukoremelő hatás (más néven glikémiás index) is mérvadó az alapanyag-választásnál. A glikémiás terhelést mérsékeli, ha szénhidrát mellett fehérje és zsiradék is található az ételben. Szupererővel bírnak az élelmi rostok: ha jelentősebb mennyiség van belőlük egy fogásban, akkor a tápcsatornában a glükóz egy részének megkötésével hozzájárulhatnak a jobb vércukorértékekhez, és a telítettségérzés fokozásával a súlyfeleslegtől való megszabadulásban is segítenek. Az élelmi rostok bizonyos típusaiból az emésztőrendszerünket benépesítő mikrobióták a bélfalat tápláló értékes anyagokat állítanak elő, így támogatva az immunrendszer megfelelő működését.
Bevásárlás okosan és rosttudatosan – legyenek otthon jó alapanyagok!
Töltsük fel a hűtőt, fagyasztót, kamrapolcokat értékes beltartalmú, a cukorbeteg étrendbe is beilleszthető alapanyagokkal. Kis bevásárlólistánknál az eltarthatóság is szempont, emiatt egyes zöldségeknél, gyümölcsöknél a friss helyett a mirelit verziót említjük. Ez idényen kívül egyébként is jó megoldás, mert a gyorsfagyasztás során az alapanyagok megőrzik hasznos beltartalmukat. Az itt felsorolt élelmiszerek és késztermékek értékes rostforrások, mértékletesen, szénhidráttartalmuk beszámításával bátran fogyaszthatók.
Gabonafélék: árpagyöngy, barna rizs, bulgur, búzacsíra, búzakorpa, teljes kiőrlésű búzaliszt, teljes kiőrlésű zabliszt, hajdina, zabkorpa, zabpehely
Zöldségfélék: brokkoli (friss vagy mirelit), fejes káposzta, fokhagyma, karalábé, lila hagyma, vöröshagyma, petrezselyemgyökér, sárgarépa, savanyú káposzta, sóska (mirelit), paraj (mirelit), vörös káposzta, zellergumó, zöldbab (mirelit), zöldborsó (mirelit)
Száraz hüvelyesek: csicseriborsó, lencse, szárazbab, szárazborsó, tarkabab, vöröslencse
Gyümölcs: áfonya (mirelit), alma, citrom, bogyósgyümölcs-keverék (mirelit), körte, szeder (mirelit)
Olajos magvak, diófélék, egyéb alapanyagok: dió, lenmag, mák, mandula, napraforgómag, szezámmag, tökmag, kakaópor, kókuszreszelék, chia mag, korpás keksz, natúr müzlikeverék, sokmagvas-rostdús extrudált kenyér, teljes kiőrlésű kenyérből lefagyasztott szeletek
A fenti, jól eltartható termékek mellett vásároljunk idényzöldségeket és -gyümölcsöket. Almából, körtéből, narancsból készíthetünk minimális édesítéssel, cukorhelyettesítővel és pektinnel házi lekvárt, dzsemet.
A frissen vásárolt vagy otthon sütött pékáru részben vagy egészben készüljön teljes kiőrlésű gabonából, ha étrendünk engedi, dúsíthatjuk olajos magvakkal, pelyhekkel!
A több otthon töltött időt használjuk ki új receptek kipróbálására, tematikus oldalak böngészésére – az elsajátított ismeretek, konyhai praktikák hosszú távon is segíthetnek betegségünk jobb menedzselésében.
Az Olvasók figyelmébe ajánljuk Soltész Erzsébet könyvét a rosttudatos táplálkozásról, érdekességekkel, gyakorlati tanácsokkal, bevásárlólistával és 60, rostban gazdag étel receptjével: A rost jó!
https://www.boook.hu/hu/shop/soltesz-erzsebet-gajda-zoltan-a-rost-jo/
Soltész Erzsébet dietetikus
A Györgytea külsős szakírója – maga is cukorbeteg érintettként – vállalati egészségfejlesztési programok, előadások, workshopok során igyekszik átadni a cukorbetegséggel, és a kiegyensúlyozott táplálkozással kapcsolatos ismereteit. Jelenleg két magánegészségügyi intézetben várja egyéni dietetikai tanácsadásra a hozzá fordulókat.
Fő érdeklődési területe a kiegyensúlyozott táplálkozás és az emésztőrendszeri mikrobiom szerepe a krónikus betegségek megelőzésében. A rosttudatos táplálkozásról szóló, dietetikus szerzőtársával írt könyve 2020-ban jelent meg A rost jó! címmel. Rendszeresen kérik fel szakértőnek a cukorbetegséggel és a rosttudatos táplálkozással kapcsolatos cikkek, szakmai anyagok kapcsán.