Nyár, grillpartik, esküvők – hogyan bulizzunk cukorbetegen?
Egész évben várjuk a nyarat, a jó időt, tervezgetjük a szabadságot, szervezzük a gyerekek táborozását, a rokonlátogatásokat. Végre van lehetőség kiülős, szabadtéri találkozókra, és ez a ballagások, esküvők ideje is.
A családi, baráti meghívások, vendégségek fontos része a közös evés-ivás, és bizony ilyenkor nem a mértékletességen van a hangsúly! Cukorbetegként a nyári meleg és erős napsütés eleve plusz megterhelést jelent a szervezetnek, a kánikulában a gyógyszerrel, inzulinnal kezeltek gyakrabban tapasztalhatnak hirtelen leeső vércukorszintet. A meleg miatti folyadékvesztésre, lehetséges kiszáradásra is figyelni kell, mert ez megterheli az egyébként sem optimálisan működő anyagcserét. Ha ehhez hozzáadódik az étkezéskor elengedett gyeplő és az éjszakába nyúló iszogatás, bizony nehéz a vércukorszintet az optimális tartomány környékén tartani.
Ezen kihívások mellett fontos, hogy a cukorbeteg is feltöltődjön élményekkel, és jól érezze magát a rég várt találkozókon. Mire érdemes figyelni? Hogyan bulizzunk okosan cukorbetegként?
Figyeljünk oda nagyon a köretre, ha cukorbetegek vagyunk!
A nagy közös étkezések alkalmával is oda lehet figyelni az elfogyasztott szénhidrátmennyiségre. Példaképp: az esküvők kötelező fogása, a házi „csigaleves” sok zöldséggel és hússal, minimális tésztával cukorbetegnek is ajánlott fogás. Egyre gyakoribb, hogy többszemélyes frissensültes tálakat rendelnek étteremben és otthoni vendéglátáshoz is: ezekről válasszuk a natúr csirkét, sovány sertéssültet, ezekhez fogyasztható hagyományos köret is, körülbelül 4-5 evőkanálnyi mennyiségben. Ha megkívánjuk a bundázott, töltött húsokat, sajtot, zöldséget, akkor mellé kérjünk káposztasalátát, kovászos uborkát, friss kerti salátát köretként, és kerüljük a magas zsírtartalmú kész mártásokat, majonézt. A húsos egytálételek: bográcsgulyás, pörkölt, paprikás esetében figyeljünk, hogy a belefőtt burgonya, tészta, a mellé kínált rizs szénhidráttartalma jelentős, így igyekezzünk ezekből csak mértékkel, legfeljebb ökölnyi mennyiséget szedni. A savanyúság, saláta itt is kötelező kellék! A hagyományos lagzik éjszakai kínálata: disznótoros, töltött káposzta, hideg sültek szénhidráttartalma nem jelentős, inkább az emésztőrendszer kímélése érdekében felezzük-harmadoljuk az adagot.
Amikor kell az önfegyelem: pogácsa, édességek, torta
Az éttermi, cukrászdából rendelt vagy házi sós aprósütemények, édességek esetében sajnos némi lemondásra kényszerül a cukorbeteg… A magas keményítőtartalmú pogácsák, a szükségesnél is édesebb sütemények nem ajánlottak a cukorbetegek számára (sem). Ha nem tudjuk megállni, hogy ne kóstoljunk belőle, akkor legalább a terítékünk közeléből tegyük el a púpozott tálat – már néhány darabban is egy egész főétkezésnyi szénhidráttartalom lehet! Az esküvők fénypontjaként felszolgált tortából tényleg csak 1-2 falatnyit fogyasszunk, a legtöbbször igen nagyra méretezett szeletben akár 5-10 kockacukornyi cukormennyiség is megbújhat.
Desszertként egy-két gombócnyi fagylalt beleférhet: a vizes-cukros szorbet típusú gyümölcsfagylalt helyett alkalmanként lehet tejszínes ízeket: csokoládét, diót, fahéjat választani, a magasabb zsírtartalom miatt ezek nem emelik olyan gyorsan a vércukorszintet.
A grillszezont mintha csak a cukorbetegeknek találták volna ki!
A hozzáadott zsiradék nélkül, faszénen, gázgrillen elkészített húsok, az ízesítés nélkül is isteni grillezett cukkini, padlizsán, gomba, pritamin észszerű mennyiségben korlátlanul fogyasztható! Köret, kenyér helyett inkább együnk a húsokhoz egy adag magasabb szénhidráttartalmú zöldséget is, például egy cső kukoricát, egy-két szem grillezett édesburgonyát, ezekből legyen meg az adott étkezés szénhidráttartalma. A húsok előkészítésekor részesítsük előnyben a különféle fűszerekkel, olajjal, balzsamecettel-citromlével, száraz borral kikevert otthoni pácokat, kerüljük a bolti barbecue szószt, aromás-cukros késztermékeket. A tárcsán, grillrácson változatosságként süthetünk apró kolbászkákat, virslit is, paradicsommal, uborkasalátával hamar kész a finom nyári vacsora, amelyet a gyerekek is szívesen fogyasztanak!
Az estig tartó erdei kirándulások, családi együttlétek hagyományos programja a szalonnasütés. Kicsit rendhagyó ötlet, de friss fehér kenyér helyett teljes kiőrlésű, magas korpatartalmú pékárura is csöpöghet egy kis szalonnazsír, és egy-két nyársra kerülhet nagyobb darabokra vágott zöldség: a hangulat ettől kiváló marad, és a vércukorszint sem száll el a füsttel együtt.
Mivel koccinthat a cukorbeteg?
Esküvő, grillparti, szalonnasütés: nem csak eszünk, iszunk is! Az alkoholfogyasztás teljes korlátozása nem életszerű, de mind a mennyiségre, mind a választott italokra érdemes odafigyelni. (Természetesen, ha a cukorbeteg valamely szövődménye, társbetegsége, gyógyszeres kezelése miatt nem fogyaszthat alkoholt, akkor a tiltás ilyenkor is érvényes!) A cukorbeteg alkoholos itala elsősorban a laza fröccs, amely a hígításnak köszönhetően egyben garantálja a megfelelő folyadékbevitelt, az alapanyagnak javasolt jó minőségű száraz bor pedig minimális maradékcukrot tartalmaz. A tömények közül a pálinkában, vodkában például nincs cukor, de ennek ellenére legfeljebb alkalmanként, egy pici kupicányi mennyiségben megengedettek: a magas energiatartalom mellett arra is oda kell figyelni, hogy a májra gyakorolt hatásuk miatt gyógyszeres kezelés, inzulin mellett kóros vércukoreséshez vezethet fogyasztásuk.
A diabéteszesek kíméljék a lábukat!
Még egy gondolat az evés-ivás mellé: a nyári rendezvények különleges terhelést jelentenek a lábainknak is! A ballagáson órákig ácsorgunk, az esküvőkön hosszan vonul a násznép, hajnalig ropjuk a jó társaságban… Cukorbetegként oda kell figyelni arra, hogy a végtagokat veszélyeztető szövődményeknek talaja lehet az alkalmi, kényelmetlen cipőben megdagadt láb, feltört sarok, vízhólyag, összenyomorgatott lábujjak. Persze, hogy ilyenkor csinosan öltözünk, de mindig legyen nálunk cukorbetegként kényelmes, bejáratott, jól szellőző váltócipő, hogy elkerüljük a buli utáni keserves napokat-heteket.
Soltész Erzsébet dietetikus
A Györgytea külsős szakírója – maga is cukorbeteg érintettként – vállalati egészségfejlesztési programok, előadások, workshopok során igyekszik átadni a cukorbetegséggel, és a kiegyensúlyozott táplálkozással kapcsolatos ismereteit. Jelenleg két magánegészségügyi intézetben várja egyéni dietetikai tanácsadásra a hozzá fordulókat.
Fő érdeklődési területe a kiegyensúlyozott táplálkozás és az emésztőrendszeri mikrobiom szerepe a krónikus betegségek megelőzésében. A rosttudatos táplálkozásról szóló, dietetikus szerzőtársával írt könyve 2020-ban jelent meg A rost jó! címmel. Rendszeresen kérik fel szakértőnek a cukorbetegséggel és a rosttudatos táplálkozással kapcsolatos cikkek, szakmai anyagok kapcsán.