2021.12.15.
7 életmentő kérdés a koleszterinről
Egy téma, amiről nem lehet eleget beszélni, a magas koleszterinszint, amely olyan, mint egy jó magasra fellőtt jelzőrakéta a testünk azt jelzi, hogyha nem kezdünk el gyorsan foglalkozni magunkkal, akkor nemsokára súlyosabb szív-ér rendszeri betegségünk is lehet. Jó hír, hogy életmódváltással, odafigyeléssel, és természetesen gyógyteákkal sikeresen rendezhetjük a magas koleszterinszintet. Mit kell tudni a koleszterinről, és hogyan fogjunk neki a koleszterincsökkentő hadműveletnek?
1. Mi az a koleszterin?
A koleszterin egy viaszos, zsírszerű anyag, amely minden emberi és állati sejtben megtalálható, tehát nélkülözhetetlen az egészséges életfunkciókhoz. A vérzsírok (lipidek) csoportjába tartozik. Kisebb részét táplálékkal vesszük magunkhoz, nagyobb részét a máj állítja elő. Különösen nagy mennyiségben fordul elő például a mellékvesében, az idegrendszerben és az epében. Az utóbbiról kapta a nevét is, kholé görögül epe, sztereosz kemény, szilárd.
2. Mire jó a koleszterin?
A véráramba jutva a sejthártyák felépítésében van fontos szerepe, továbbá sokféle hormon előállításához van rá szükség, illetve az emésztésben szerepet játszó epesav előanyagaként is szolgál.
3. Mitől magas a koleszterinszint?
A vér koleszterinszintjének meghatározásából elsősorban a máj működési állapotára lehet következtetni, mennyisége cukorbetegség, sárgaság, a pajzsmirigy csökkent működése, vesebetegségek és érelmeszesedés esetén fokozott lehet. Előfordulhat olyan is, hogy valakinek veleszületetten magas a koleszterinszintje, ez egy örökletes rendellenesség mely egészséges életmódot követőknél és vegetáriánusoknál is jelentkezhet.
A koleszterin lerakódva az erek falában azok rugalmasságát csökkenti, és elősegíti az érelmeszesedés kialakulását. Ezek a plakkok egymásra rakódva szabályosan eltorlaszolhatják az ereket, így elzáródást, magas vérnyomást is okozhatnak, amely növeli a koszorúér-betegség kialakulásának kockázatát.
Ugyanakkor a normálérték alá csökkent koleszterinszint sem jó. Ha valakinek a normálérték alatti a koleszterinszintje, az máj- és fertőző betegségekre és Basedow-kórra is utalhat.
4. Mi a jó koleszterinérték?
A koleszterinszintet vérvizsgálatból lehet megállapítani. Ennek eredménye nemcsak a koleszterin mennyiségét adja meg, hanem azt is, hogy milyen típusú koleszterin van a vérünkben. Bár az összkoleszterin szintjét mindenképpen érdemes alacsonyan tartani, az is fontos, hogy az összes koleszterinnek hány százaléka HDL, mivel a HDL-koleszterinnek más a szervezetben betöltött funkciója, mint az LDL-koleszterinnek.
Koleszterinszint referenciaértékek
Összkoleszterin normálérték: 5,0 mmol/l alatt
LDL-koleszterin: 3 mmol/l alatt
HDL-koleszterin: 0,9 mmol/l felett
5. Miért van kétfajta koleszterin?
A koleszterinnek két fő fajtája van, ami fontos számunkra: Az LDL-koleszterin és a HDL-koleszterin.
- A (jó) HDL-koleszterin magas sűrűségű lipoprotein, az a feladata, hogy elszállítsa a koleszterint az artériákból, és visszavigye a májba, ami aztán lebontja azt. Jó, ha HDL-koleszterint is az ajánlott szinten vagy afölött tudjuk tartani.
- A (rossz) LDL-koleszterin alacsony sűrűségű lipoprotein, ha ennek a szintje túl magas, az zsírlerakódásokat tud okozni az artériákban. A szív egészségének megőrzése érdekében igyekezzünk alacsonyabb, egészséges szinten tartani az LDL-koleszterint.
6. Mi az a triglicerid, és hogy jön ide?
A trigliceridek a koleszterinhez hasonlóan a lipidek csoportjába tartoznak, de nem koleszterinvegyületek. Ám a laborlelet értékelésekor a trigliceridszintet is figyelembe kell venni. Amennyiben az összkoleszterin és a trigliceridek szintje is magas, akkor mielőbb el kell kezdeni az életmódváltást. Többek között a magas trigliceridszint okozza a zsírmájat is, mely napjainkban már népbetegségnek számít – de erről majd egy következő cikkben írunk részletesen.
7. Hogyan csökkentsük a koleszterinszintet?
Mitől csökkenhet a vérzsírszint? Elsősorban a táplálkozásunkon kell változtatnunk:
- Kerüljük a telített zsírsavakban gazdag ételeket (pl. kolbász, péksütemény, sütemények, félkész-készételek), váltsuk ki ezeket kevesebb telített zsírt tartalmazó ételekkel (zöldségek, sovány hús, minőségi gabonatermékek), és együnk több olyan ételt, amiben telítetlen zsírok vannak (pl. repce- és olívaolaj, diófélék, magvak)
- Igyekezzünk megtartani az egészséges testsúlyt
- Fogyasszunk minél több oldható rostot tartalmazó koleszterincsökkentő ételt, például ezek közé tartoznak a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, gyümölcsök és zöldségek is. De a koleszterinszint csökkentéséhez főleg zabot és árpát érdemes enni, amik egy különleges oldható rostot tartalmaznak: béta-glükánt.
Gyógynövény teakeverék a megfelelő koleszterinszint fenntartásáért
Láthattuk, hogy a máj állapota kihatással van a koleszterinszintjére, így a májműködést támogató, májtisztító-epetisztító gyógyteákat (csalánlevél, mezei katáng, aranyvessző, borsmenta stb.) fogyasszuk Gyuri bácsi javaslata alapján, melyről bővebben ITT olvashat.
Értisztító teákkal: A legkiválóbb gyógynövények erre a célra a tyúkhúr, a veronika és a galagonya. Ezek a gyógynövények a fő alkotói Gyuri bácsi Tyúkhúros teakeverékének (Érbarát tea), melyet a vérzsírszint csökkentésére, illetve az erek védelmére, a keringés javítására ajánlunk.
A keverék napi egy csészével rendszeresen, szünet beiktatása nélkül fogyasztható. Amennyiben a magas értékeket más betegség (pl. pajzsmirigy-alulműködés, cukorbetegség) okozza, akkor elsősorban azok kiegészítő kezelésére ajánlunk gyógynövényeket. Azoknak, akiknek veleszületetten magas a koleszterinszintjük, az Érbarát teát javasolt tovább fogyasztaniuk, akár fél vagy egy évig is.