2024.09.24.
A Szív Világnapja – a szív gyógynövényei
„A szív dobogásának nyavalyájában használ, ha a szarvasnak szívében termett tsontot megtörvén borba innya adod” – olvashatjuk Szent-Mihályi Mihály botzonádi plébánosnak az 1791. esztendőben kiadott Házi orvosságok című gyűjteményes munkájában. Bár a régi tudók ezen receptúráját ma már biztosan nem javasoljuk használatra, számos olyan kipróbált gyógynövény létezik, mely bizonyítottan segíti szívünk és keringési rendszerünk egészségét. Szeptember utolsó vasárnapja (idén szeptember 29.) a Szív Világnapja, ennek apropóján vegyük most sorra, hogy melyek azok a legfontosabb gyógynövények, melyek ezen a területen szolgálják egészségünket.
Legismertebb a galagonya
Kezdjük rögtön a talán legismertebb szív-növénnyel, a galagonyával! A szinte mindenhol megtalálható, olykor akár fatermetűvé is megnövő gyógynövénynek tavasszal gyűjtjük a virágzó hajtásvégét, amelyet frissen vagy szárítva is felhasználhatunk. Különös képessége, hogy úgynevezett vérnyomás-normalizáló, azaz a magas vérnyomást csökkenti, az alacsonyt emeli. Az ősszel gyűjthető termést a népi gyógyászatban gyors szívdobogásra, szívfájdalomra javasolják.
A sokoldalú fagyöngy
Szintén az ismertebb szív-növények közé tartozik a fehér fagyöngy, melynek télen gyűjtjük a leveles hajtásait. A különféle fákon félparazita életmódot folytató élősködő hajtásrendszerének vékonyabb részeit a levelekkel együtt felaprítva célszerű szárítóra helyezni. Tea készítésekor fontos, hogy az oldott mész kicsapása érdekében a teának szánt vizet előzetesen forraljuk fel, majd csak másik edényben kihűtve öntsük rá az előkészített fagyöngyre. A hideg áztatást legalább két órán át végezzük. Az így készült tea kiváló vérnyomás-szabályozó, de érelmeszesedés ellen is eredményesen használhatjuk. Vérzéscsillapító és görcsoldó hatású, a szívritmust is szabályozza. Enyhén csökkenti a vércukorszintet. Erős hatóanyagai miatt a napi javasolt mennyiséget semmiképpen ne lépjük túl, várandós és szoptatós időszakban nem fogyasztható!
Csipkebogyó, a C-vitamin-bomba
A hideg áztatással készített teák másik iskolapéldája a csipkebogyó, melynek érett terméseit a C-vitamin-tartalom megőrzése miatt legfeljebb langyos vízben célszerű áztatni. Kevesebben tudják, hogy a csipkebogyóban található, a torkot kaparóan szőrös magok is jelentős hatóanyag-tartalommal bírnak! Ezeket azonban csak hosszas forralással tudjuk kinyerni, ezért, ha a csipkebogyó teljes hatóanyag-tartalmát ki szeretnénk nyerni, akkor kétlépcsős folyamatot kell alkalmaznunk.
Első lépésben hidegen áztatjuk a félbevágott bogyókat, majd az így készült áztatmányt külön öntve a bogyókat ismét leöntjük, majd órákon át főzzük. Az összeöntve, vagy külön-külön fogyasztott teákat érelmeszesedés, érszűkület kialakulásának megelőzésére és kezelésére, valamint az érfalak erősítésére is alkalmazhatjuk. Magas vitamintartalma miatt az immunrendszer erősítésére, megfázásos tünetek enyhítésére is kiváló!
A szíverősítő fokhagyma
A zöldségeskert szíverősítő ajándéka a fokhagyma, melyet nyersen, vagy kivonatait kapszulába zárva is fogyaszthatunk. Az erek tisztításában segítő gyógynövény számos egyéb téren is segíti szervezetünket, így például kiváló féreghajtó, de a kullancsok távoltartásában is segíthet!
A koleszterincsökkentő tyúkhúr
A sort zárjuk a tyúkhúrral, amely bár a kora tavaszi időszak egyik elsőként előbújó gyógynövénye, friss hajtásaival mégis szinte egész évben találkozhatunk. Az apró, élénkzöld növényke akár friss salátaként is fogyasztható, teája azonban a cukorbetegség megelőzésében, kezelésében is szerepet kaphat: egyike azon gyógynövényeknek, amelyek a vérben lévő koleszterinszintet csökkenteni tudják.
Dr. Pottyondy Ákos