2024.12.02.
Amit mindig is tudni akartál a gyógynövényekről, de sosem merted megkérdezni
1. rész / 2. rész / 3. rész / 4. rész / 5. rész / 6. rész / 7. rész
1. rész
Meg kell-e mosni a gyógynövényeket szedés után?
Nem kell megmosni, a forrázás, alkoholos áztatás során minden kórokozó elpusztul. Ha megmossuk, egyes hatóanyagok sérülhetnek.
Milyen vizet kell használni a gyógytea készítéséhez?
Én sima csapvizet használok. Természetesen lehet másfélét is, kinek milyen víz kedves.
Mennyire törékeny az üvegcsésze, és hogy kell belőle inni?
Sajnos az üvegcsésze vékony falú, elég törékeny. Óvatosan kell bánni vele. Viszont ugyanúgy lehet inni a benne készített teát, mint más csészéből.
Fémedényben lehet-e forralni a vizet a teához?
Természetesen, nem is igen lehet másban.
A fémekkel kapcsolatban sok kérdés adódik. Mindig azt mondtuk, nem szűrhetjük le a teát fémszűrővel. Ez a sajnos elég pontatlan üzenet szerencsésen eljutott sok emberhez. Sokan úgy értelmezték, hogy semmilyen fém nem érintkezhet a gyógyteával. Pedig a fém kanalat, fém vízforralót nyugodtan lehet használni. Sőt, fém szűrővel is lehet szűrni, ha a szűrő rozsdamentes fémből készült. Az alumínium, réz teaszűrők nem alkalmasak.
Fémkanállal lehet-e a teához érni?
Igen, lehet. Sőt, fémszűrővel is lehet szűrni, ha a szűrő rozsdamentes fémből készült. Az alumínium, réz teaszűrők nem alkalmasak erre a célra.
2. rész
A babaváró teák fogyasztása alatt lehet-e szexelni?
Nem csak hogy lehet, hanem kifejezetten kell. Nem túl gyakran, az sem jó. Mondjuk hetente kétszer-háromszor.
ℹ️ A Babaváró programról bővebben.
A szűrőben maradt teafüvet meg lehet-e enni?
Igen, meg lehet enni, bár a vízben oldódó hatóanyagok áztatás közben kioldódnak belőle.
Két-három éve lejárt teákat lehet-e fogyasztani?
Attól függ. Gyökér, kéreg, vagy pl. a fehér fagyöngy leveles hajtás, tehát a vastagabb részei a növénynek akár 3 évig is jók. A levelekből készült gyógynövény a lejárat után még egy évig fogyasztható. A virág (pl. akác) csak addig, amíg a szavatossági idő le nem jár.
ℹ️ A gyógynövényteák esetében a szavatossági idő lejárta nem feltétlenül jelenti a termék romlását. A megfelelő tárolás mellett a teafüvek hosszú ideig megőrizhetik felhasználhatóságukat. A fogyasztás előtt azonban mindig ajánlott a teafüveket szemrevételezni, és kizárni a szennyeződések jelenlétét.
A mintabolti teakóstoltatásnál a teától lehet-e valakinek valamilyen baja?
Nem, a kóstoláshoz azokat a teákat készítjük el, amik forgalomban vannak, tehát biztonsággal fogyaszthatók. A kóstolásnak az a lényege, hogy megkínáljuk a vendégeinket egy pohárka finom itallal, és lehetőséget adjunk, hogy megízleljék az adott teát.
3. rész
Mennyi idő alatt fejti ki a gyógynövény a hatását?
Egyénenként és gyógynövényenként változó. A heveny gyulladásokra (pl. torokgyulladás, köhögés, megfázás) alkalmazott gyógynövények hamar, akár pár nap alatt hatnak, ilyen például a Tüdőfűleveles teakeverék (A torok barátja). Úgyszintén a külsőleg, pl. borogatásként használt növények.
A krónikus problémákra (magas vérnyomás: Galagonyás teakeverék (A vérnyomás barátja), cukorbetegség: Diabess-Györgytea filteres teakeverék, inkontinencia: Spanyolmeggy leveles teakeverék (Inkontinencia tea) ) ajánlott gyógynövények lassabban fejtik ki a hatásukat. Általában 2-3 hónap szükséges. Egyénenként is változhat: van, aki gyorsabban reagál, van, akinek hosszabb időre van szüksége.
Vízben vagy alkoholban oldva erősebb-e a gyógynövény?
A gyógynövények hatóanyagai háromféleképpen, vízben, alkoholban vagy zsírban oldódnak. Tehát egyes gyógynövényekből vizes, másokból pedig alkoholos áztatással lehet több hatóanyagot kivonni. A Györgyteánál mind a háromféle oldószert használjuk: van száraz gyógynövény, amit forrázni kell, vannak alkoholos tinktúráink, és van olajos kivonat is.
Miért kell apránként, kortyolgatva elfogyasztani bizonyos gyógynövényteákat?
A hormonális rendszerre ható gyógyteákat (pl. közönséges galaj, cickafark, férfi és női keverékek) azért isszuk apránként, mert a hormonokat a szervezetünk is szükség szerint termeli, amikor kell. Ezt a ritmust próbáljuk utánozni a kortyonkénti fogyasztással.
Lehet-e a gyógynövényteákat ízesíteni?
A gyógynövények hatóanyagait befolyásolhatja a hozzáadott cukor, citrom, méz vagy akár tej. Tehát ne adjunk hozzá semmit. Viszont pl. a köhögésre való teákba kifejezetten ajánlok egy kis mézet tenni, mert annak önmagában is van gyógyító hatása. Cukorbetegek vigyázzanak, a méznek ugyanolyan szénhidrátérteke van, mint a cukornak.
4. rész
Mikor kell a teákat fogyasztani?
Az a teától függ. A vízhajtó teákat (például a nyírfalevél teát) reggel, hogy napközben ürüljön a víz. Az alvást segítő teát (Macskagyökeres teakeverék) értelemszerűen este, lefekvés előtt kell meginni.
Legjobb üres gyomorra meginni őket, akkor szívódnak fel a legjobban a hatóanyagok. Egyes gyógyszerekkel egy időben semmiképpen nem lehet gyógyteákat inni. Ilyen pl. a szívgyógyszerek nagy része, ott 2 óra szünet kell legyen a tea és a gyógyszer között. Gyógyszerészt kell megkérdezni, melyek ezek a gyógyszerek.
Miért jó az étkezés előtti fogyasztás?
Ekkor szívódnak fel belőle a legjobban a hatóanyagok.
Milyen hőmérsékleten kell a teákat fogyasztani?
A forrázással készült teákat iható hőmérsékleten ajánlom, de minden tea jó hidegen is. Kivételt képeznek az ún. nátha teák, a bodza, kakukkfű, szurokfű, azokat forrón kell meginni. Hidegen készül a fehér fagyöngy és a csipkebogyó teája, azokat hidegen vagy langyosra melegítve ajánlom inni.
Van-e olyan keverék, ami három-négy betegségre, vagyis mindenre egyaránt jó?
Ha többféle betegségre keresünk gyógyteát, akkor nem egyféle teát vagy teakeveréket kell innunk. A cukorbetegségre való Diabess-Györgytea nem fogja enyhíteni az inkontinencia tüneteit, és hiába isszuk a Női teát magas vérnyomásra. Ezekben a keverékekben olyan növények vannak, amelyek egyenként is az adott problémára valók, együttesen pedig sokszorozódik a hatásuk. De ez nem azt jelenti, hogy minden bajra hatásosak.
Egy-egy keverék teához keverhető-e még valamilyen gyógynövény, pl. ízjavítás céljából?
Nem ajánlom, hogy biztos tudás hiányában bárki is keverje a gyógynövényeket egymással. Legjobb esetben hatástalanok lesznek, de az is előfordulhat, hogy nemkívánatos hatást érünk el egy ilyen ad hoc keverékkel.
5. rész
Nagyon könnyen félrehallható gyógynövénynevek:
APJÓbojtorján
Az APRÓbojtorján kiváló gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkezik. Azért kapta ezt a nevet, mert apró kis sárga gömbök vannak a növényen, amelyek szőrökkel rendelkeznek, mint a bojtorján, ami beleragad a ruhánkba, hajunkba. (Érdekesség, hogy a tépőzár feltalálója épp a bojtorján horgas kis szőreit vette alapul a találmányához.)
FÜSTÖS menta
A FÜRTÖS menta arról kapta a nevét, hogy a virága fürtökben fejlődik. Megfázásra, emésztésjavításra kiválóan alkalmas.
CICAFARK
Nekem is az a véleményem, hogy ez nagyon kedves neve lehetne a CICKAfark nevű gyógynövénynek, és van is köze a cicához és a farokhoz is. Idézem: „A cickafark összetett szó, az alakváltozatok között előfordul jelöletlen birtokos jelzős (cickafark) és jelölt birtokos jelzős (cicka farka) szerkezet is. A név előtagja a cica, ill. ennek játszi képzős módosulata. Az elnevezés alapja a növény leveleinek a macska farkához való hasonlósága”. (Vörös Éva: A magyar gyógynövények neveinek történeti-etimológiai szótára, 114. oldal)
A nők gyógynövénye, fitoösztrogén tartalma miatt minden korosztály problémáit enyhíti.
6. rész
Egybe lehet-e önteni napi 4-5 csésze, különböző problémára fogyasztott teát?
Nem lehet. A különböző betegségekre ajánlott teákat külön-külön, egyesével kell meginni. Legalább fél óra teljen el az egyes teák fogyasztása között.
A diólevél fogyasztása mellett elhagyható-e a vérhígító gyógyszer?
Semmiképp! A diólevéltea nem tartalmaz elegendő vérhígító hatóanyagot ahhoz, hogy kiváltható legyen vele a gyógyszer. Együttesen esetleg fogyaszthatók, ez a vérhígító fajtájától függ, de gyógyszerészt tanácsos erről megkérdezni.
Miért nem lehet citromot tenni a teába?
Hátrányosan befolyásolhatja a hatóanyagok felszívódását.
Az erdei málnalevél tea ugyanolyan ízű-e, mint a gyümölcs?
Nem, a levél íze csak halványan emlékeztet a gyümölcsére. A levélből hiányzik a gyümölcscukor, a fruktóz, ami olyan finommá teszi a málnát.
Téli teát csak télen szabad inni?
Nem, egész évben iható. Azért kapta ez a keverék a nevét, mert a téli hónapokra jellemző a megfázás, aminek kiváló ellenszere a Téli tea egyik alkotóeleme, a borsmenta.
7. rész
Ha valaki Az erdő csendje teát issza, nem fog elaludni a munkahelyén?
A teától biztosan nem, legfeljebb az unalomtól. Viszont az idegesítő kollégák kevésbé fogják zavarni.
A körömvirág kenőcsöt meddig lehet felhelyezni aranyér esetén?
Ez a kérdés, gondolom, arra vonatkozik, hogy milyen mélyen lehet a végbélbe nyúlni. Az ujj hosszúságától függ, tovább (pl. valamilyen eszközzel) semmiképp.
A Kisvirágú füzikés teakeverék (Férfiak teája), ha délután megisszák, este hatni fog?
Sajnos nem ilyen gyorsan fejti ki a hatását a tea. Legalább 3-4 hétig naponta kell inni, hogy meghozza a várt eredményt.