2024.07.23.
Befőzés gyógynövényekkel
Nyár közepére némileg lelassul a természet, a tavasz életigenlő zsongását követően valamivel nyugodtabb mederbe terelődnek a dolgok. A csöndesség ugyanakkor csak látszólagos (már ha lehet értelmezni az érzékek eme keveredését): a nyári meleg a túlélést jelentő termések érlelésének időszaka. Legyen szó régi tájfajták látványos és lédús gyümölcseiről, vagy éppen a mezőn megbúvó apró gyógynövények parányi, szél sodorta magocskáiról, kivétel nélkül mindegyikben ott rejlik a jövő ígérete.
Frissen szedve a legegyszerűbb!
A gyümölcsök érésével a befőzések időszaka is megkezdődik, amiben némi kreativitással és bátorsággal a gyógynövények is komoly szerepet kaphatnak! A lekvárokat, szörpöket, szirupokat ugyanis a hagyományostól eltérően különleges fűszerezéssel is elkészíthetjük, a megfelelő gondossággal készített termékek esetében pedig még a gyógynövények gyógyhatásáról sem kell lemondanunk.
A gyógynövények legegyszerűbb felhasználási módja, ha frissen szedve fogyasztjuk vagy dolgozzuk fel őket. A friss gyógynövények virágjait, a szárról lefosztott leveleket kiválóan hozzákeverhetjük az üstben készülő lekvárokhoz, melyek ezáltal különleges, fűszeres ízzel gazdagodnak. A mentás vagy citromfüves almalekvár akár a karácsonyi asztalnak is értékes különlegessége lehet!
Szárítva is belecsempészhetjük
Ha nem szeretnénk levelekkel találkozni, a gyógynövényeket észrevétlenül is belecsempészhetjük a lekvárba! A szárított gyógynövényeket porrá őrölve keverhetjük a lekvárhoz, melyben így észrevétlenül fejtik ki hatásukat. Fontos, hogy amennyiben azt szeretnénk, hogy a növények gyógyhatása is érvényesüljön, akkor csak a főzés legutolsó fázisában keverjük a növényeket a lekvárhoz, így a magas hőmérséklet nem teszi tönkre a hatóanyagokat.
Az őrleménnyel gazdagított lekvárokkal azon gyerekek számára is fogyaszthatóvá tehetjük a gyógynövényeket, akik azokat erős vagy kellemetlen ízük miatt más módon nem volnának hajlandók elfogyasztani.
Amennyiben sűrűbb, zselésebb anyagot szeretnénk készíteni, melyet süteményekben is felhasználhatunk, a sűrűre főzött gyógynövényekhez a méz mellé útifűmaghéjat (1ek/dl) is keverhetünk, melynek köszönhetően a készítmény kihűlve besűrűsödik.
Szörp és szirup is készülhet belőlük
A gyógynövényekből kiváló szörpöket, szirupokat is készíthetünk, melyek élvezeti értékük mellett szintén megőrizhetik gyógyhatásukat is. A hagyományosan mézzel ízesített szörpök készítésekor elsőként leforrázzuk a lábosba tett gyógynövényeket, majd 3 napon át meleg helyen állni hagyjuk. Fontos, hogy a készülő szörpöt naponta kevergessük. 3 nap után a lábos tartalmát leszűrjük, majd a méz hozzáadását követően (kb. 40 dkg/liter) melegítve összekeverjük. Amennyiben nem szeretnénk mesterséges tartósítószert használni, a szörpöt meleg dunszttal, vagy akár grapefruitmagcseppel is (4 csepp/liter) tartósíthatjuk!
A gyógynövényekből gyógyhatású szirupot is készíthetünk. Elsőként a felvágott levelekből sűrű forrázatot készítünk, melynek a levét szűrést követően a feléig elfőzzük. Mikor a folyadék 40 fok alá hűlt, hozzákeverhetjük a mézet (100 g/dl), majd még melegen sötét üvegbe töltjük.
A nyár derekának gyógynövényeiből és gyümölcseiből természetesen tinktúrákat és macerátumokat is készíthetünk, melyek elkészítésének módjáról korábban itt írtunk bővebben.
Ne feledkezzünk meg a zöldségekről sem!
Végezetül ne feledkezzünk meg a különféle zöldségekről sem, melyek szintén rendkívül fontos alkotórészei az egészséges étrendnek! Itt van például a paradicsom, melynek a konyhában és a gasztronómiában betöltött szerepe közismert, kevesebben tudják azonban, hogy a gyógyászatban is számos módon felhasználható! Magas flavonoid-, karotinoid- és vitamintartalmának köszönhetően kivonatait sikerrel alkalmazzák a szív és a keringési rendszer kezelésében, csökkentheti a különféle szívbetegségek kialakulását.
Dr. Pottyondy Ákos