Bélféreg ellen gyógynövényekkel? Igen.

Bélférgesség

A bélférgesség a szervezetben parazita életmódot folytató férgek (cérnagiliszta, bélféreg, bélgiliszta, orsóféreg, galandféreg, vérmétely, horogféreg) vagy azok lárváinak jelenléte. A bélféreg okozta tünetek változatosak lehetnek, de ami biztosan bélféreg jelenlétére utal, az az állandó vagy rendkívül gyakori végbéltáji viszketés, illetve, ha a székletben rizsszem méretű, fehér peték jelennek meg. 

Bélféregfertőzés általános tünetei lehetnek:

  • rossz közérzet,
  • gyengeség, fáradékonyság,
  • alvásproblémák,
  • hasmenés, krónikus hasfájás,
  • emésztési zavarok,
  • hirtelen fogyás.

A bélféreg okozta betegséget többféle elnevezéssel találjuk meg az orvosi lexikonokban, így a kór lehet lenterobiasis, Enterobius vermicularis fertőzés, cérnagiliszta-betegség vagy oxyuriasis.

A gyanúra okot adó panaszokat mindenképp konzultáljuk meg a háziorvossal, aki első körben székletvizsgálatra küld, majd, ha a fertőzés bebizonyosodott, akkor képalkotó – általában ultrahang – vizsgálatra is sor kerülhet a paraziták okozta esetleges ciszták és egyéb szervi elváltozások felderítésére.

A bélférgesség kezelése gyógynövényekkel

A paraziták puszta jelenlétükkel a belek, az epevezeték vagy a nyirokerek elzáródását okozhatják. Ezért is mielőbb el kell kezdeni a bélféreg elleni kúrát, ami, ha jól választjuk meg, gyors és fájdalommentes eredményt hoz.

Vannak olyan erősebb hatású gyógynövények, amelyekkel a paraziták ellen is harcolhatunk. A népgyógyászat már régóta alkalmazza férgek, paraziták ellen a diófalevél teát, de hatékony lehet a mezei kakukkfű vagy porcsinfű teája is, napi 3×1 csészével 4 héten át fogyasztva.

Tea helyett a Mezei kakukkfű alkoholos kivonat is alkalmazható, ebből napi 3×20 csepp fogyasztása javasolt.

Hatásosnak bizonyulhat még napi 2-3 gerezd összezúzott fokhagyma fogyasztása nyersen vagy kevés vízzel, esetleg tejben főzve. 

Bélférgesség ellen gyógynövényekkel

A gyerekekre is veszélyes lehet

A bélféreg kialakulásának egyik veszélyforrása az állati ürülék (háziállatoké is). Mivel a gyerekek játék közben sokkal óvatlanabbak, emiatt a paraziták rájuk különösen veszélyesek lehetnek. Szintén veszélyforrásként tekintsünk a parkokra, játszóterekre, erdőkre, minden olyan területre, ahol a gyerekek állati ürülékkel kerülhetnek kapcsolatba.

A mezei kakukkfű teája 2 éves kortól hígítva adható gyerekeknek is (egy teáskanál teafű 2,5 dl vízhez). 

Hogyan lehet megelőzni a bélféregfertőzést?

  • Mindenekelőtt óvatossággal.
  • Ne együnk mosatlan zöldséget és gyümölcsöt.
  • Csak ellenőrzött forrásból származó húst és halat fogyasszunk, és azt mindig jól süssük át vagy főzzük meg, nyers hús vagy nyers hal fogyasztását mellőzzük.
  • Ha állatokkal érintkezünk, ne érintsük meg a szánkat, szemünket, és lehetőleg mielőbb mossunk kezet vagy használjunk kézfertőtlenítőt.
  • Olyan parkba, játszótérre, ahová kutyák vagy macskák is bejárhatnak, lehetőleg ne engedjük a gyereket, és értesítsük a park kezelőjét, gondnokát.

Ajánlott termékek