Fogyj életmódváltással és gyógynövényes testkontrollal

Testkontroll a fogyás és az egészséges életmód szolgálatában

A sikeres fogyásnak több pillére is van. Az egyik a komoly elhatározás. A második egy fenntartható, túlzásoktól mentes életmód, mely egészséges táplálkozásra, mozgásra és a stressz kezelésére épül. A gyógynövények bevonása egy olyan extra összetevő, amellyel még könnyebb lehet a testsúly kontrollálása.

Mi a fogyás igazi célja?

Fogyni akarok –- mondják sokan, de szem elől tévesztik, hogy a valódi cél nem a gyors súlyvesztés kell, hogy legyen. Hanem az egészségesebb, fittebb élet. Az ideális testsúly elérése egy sor egészségügyi előnnyel jár, bizonyítottan jobbá teszi életminőségünket. Csökken a cukorbetegség és a szívbetegségek kockázata, pihentetően alszunk, energikusabban mozgunk. Vagyis jó eséllyel hosszabb, jobb életre számíthatunk.

Mindezt azonban még sosem volt ilyen nehéz megvalósítani, mint manapság. Ezt mi sem jelzi beszédesebben, mint hogy a WHO adatai szerint csak 1990 és 2022 között világszerte több, mint kétszeresére nőtt az elhízás. Több energiát viszünk be a szénhidrátban és zsírban gazdag, gyorsan felszívódó táplálékainkkal, mint amennyit felhasználunk. Az energia-egyensúly és a testmozgás hiánya hosszú távon zsírpárnákat eredményez.

Nem csoda, hogy felértékelődött azoknak a különleges helyeknek, a kék zónáknak a tudása is, ahol valamiért jóval tovább, és jó egészségben élnek az emberek. Életmódjuknak a cukorfogyasztás visszaszorítása, a sok mozgás, a természetközeliség mellett apró, de annál fontosabb része a gyógyteák fogyasztása is. Itt fel sem merül a fogyókúra gondolata, mert az aktív életmód eleve kiküszöböli az elhízás kockázatát.

Ha nem is tudunk kizárólag önellátásra berendezkedni, földműveléssel, kertészkedéssel, kemény fizikai munkával tölteni időnk nagy részét, a súlyunk feletti kontroll még így is a mi kezünkben van. A gyógynövények – mint évszázadok óta mindig – arra figyelmeztetnek, hogy egészségünkért mi magunk tehetünk a legtöbbet.

A testkontroll lényege: gyógynövényekkel az ideális súlyért

  • Az időnkénti tisztítókúra népszerű, régóta ismert felhasználási módja egyes gyógynövényeknek. A tavaszi tisztítókúrák gondolata abból a felismerésből fakad, hogy a természet is ugyanezt csinálja: például a nyírfában is tél végén indul el a nedvkeringés. A tisztítókúra is felébreszti, felfrissíti a szervezetet. A csalánt az egyik legjobb vértisztító, anyagcserét felgyorsító növényként ismeri a népi gyógyászat, a tisztítókúra is épülhet rá.
  • Az étvágy kontroll alatt tartása sarkalatos pontja minden életmódváltásnak. A gyógynövények itt is hasznos szolgálatot tehetnek. A mezei katáng azért népszerű fogyasztótea, mert lassítja a táplálék felszívódását, és savcsökkentő hatással is bír. Ráadásul akár 12 héten át folyamatosan fogyasztható.

Ha kúraszerűen, diéta vagy életmódváltás részeként alkalmaznád e két gyógynövényt, a Testkontroll csomagunkat ajánljuk, amely a csalánleveles és a mezei katángos teakeveréket is tartalmazza.

A 8 hetes Testkontroll kúra menetét ide kattintva, vagy az ingyenesen letölthető Györgytea mobilapplikációban találod.

Testkontroll: mit, mikor és mivel?

A tisztítókúra és az étvágycsökkentés mit sem ér, ha a bevitt táplálék mennyiségét és összetételét sem kontrolláljuk. Tippjeink a következők:

  • A napi ötszöri, kiegyensúlyozott étkezés megóv attól, hogy folyamatosan csipegessünk. Vagy hogy farkaséhségünkben pár perc alatt több energiát vigyünk be, mint amennyi egész nap megengedhető lenne.
  • Az energia, a szénhidrát, a zsír vagy a rost méricskélése mindezzel együtt nem válhat kényszerré. Egyszerűen csak legyünk tisztában azzal, hogy a táplálék minősége mennyit számít. A rostban gazdag étel lassabban szívódik fel és hosszabb időre telít, mint egy szénhidrátbomba, még akkor is, ha az energiatartalom hasonló. Két szelet pizza és egy pohár cukros üdítő például ugyanannyi kalóriát tartalmaz, mint egy tányér sütőtökleves, és mellé egy brokkolis, fokhagymás sertéssült. De mégis mekkora különbség rostban, tápértékben.
  • A zöldségeknek, gyümölcsöknek jusson kitüntetett szerep minden egyes étkezésnél. Ha csak nem követünk valamely speciális diétát egészségi állapotunk, például cukorbetegség miatt, nincs tiltólista. Mértékkel még a banán is megfér az étlapon, a felszívódását lassító olajos magvakkal, például dióval. Aranyszabály, hogy ha csak lehet, reggel ne maradjon el az idénynek megfelelő zöldség: a paprika, a saláta, vagy a kígyóuborka.
  • A vacsora legyen szerényebb, mint az ebéd, és ha lehet, épüljön szintén a zöldségekre. A lecsó, a töltött cukkini, a padlizsánsaláta mind kitűnő választás.
  • A folyadékfogyasztásba a cukormentes ásványvíz mellett beleszámítanak a levesek, a joghurt, a kefir és persze a gyógytea is.
  • Legyél kísérletező kedvű, és próbáld ki kedvenc ételeid modernebb verzióját, például a hagyományos, kenyérrel készült fasírt helyett gombafasírtot. Idegen ízekkel is próbálkozhatsz: a rizsköret helyett válts néha a magasabb rosttartalmú hajdinára.

Jól jönne egy kis inspiráció a testkontrollhoz? Tanulmányozd mintaétrendünket és a hozzá tartozó nyersanyagkiszabást (vagyis az egyes receptekben megjelenő energia, zsír, szénhidrát, rost, fehérje, telített zsír, cukor és só mennyiségét)!

 

Ajánlott termékek

Mezei katángos teakeverék (Karcsúsító tea)
Csalánleveles teakeverék (Tisztító tea)