Gyógynövények az egyetemi, főiskolai tanévkezdéshez

iskolakezdés gyógynövényekkel

Szeptemberben a felsőoktatásban is “becsengetnek”. Az egyetemi, főiskolai évkezdet sok kellemes élményt tartogat: színes programokat, izgalmas tudást, új barátokat, de a nem várt kihívások sorát is növeli. Fertőzés, vizsgastressz, sportsérülés? A népi gyógyászat gyógynövényeinek jótékony hatásában ilyenkor is megbízhatunk. 

Mutatjuk, mi kerüljön az egyetemisták, főiskolások gyógynövényes csomagjába!

Gyógynövények a vizsgastressz, álmatlanság, alvászavar ellen

A megannyi határidős feladat, a vizsgákra való készülés nem kevés stresszel jár, ami alvásproblémákhoz vezethet. A rendszertelen alvás és a tartós stressz végül az immunrendszert is gyengíti, és az első vírusfertőzéstől ágynak dőlhetünk.

A minőségi alvás diákként is elengedhetetlen a szellemi regenerációhoz, de ha valami elcsúszik, könnyen ördögi kör alakulhat ki. Szorongunk a várható megmérettetések miatt, és nem tudunk aludni. És mivel nem vagyunk képesek kipihenni magunkat, ezért a vizsgákra való felkészülés sem megy az elvárt tempóban, és máris van miért aggódni, éjszakázni.

Maga a vizsgadrukk természetes, ösztönző jelenség, de csak egy bizonyos határig. A szívünk hevesebben ver, hormonok szabadulnak fel, koncentráltabban dolgozunk, de könnyű átbillenni. Ha a vizsgadrukk már nem a teljesítményünket fokozza, hanem visszafog, akkor az egészségünk rovására megy.

Nem érdemes megvárni, míg az iskolai stressz komolyabb testi és lelki tüneteket produkál. A stresszoldásban az életmódbeli változtatások, a tudatos pihenés, az alvási szokások megváltoztatása, és a rendszeres sport segíthet a legtöbbet.

A nyugtató hatású gyógynövényeknek is komoly szerep juthat a stresszel és az álmatlansággal való megküzdésben:

A citromfűlevél idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert, de a kezdődő alvási zavarok ellen is bevethető. Az étkezések között napi 1-3 csészével is elkortyolhatunk belőle, a nagy előnye az is, hogy korlátlan ideig és mennyiségben fogyasztható.

Számos más gyógynövény is nyugtató hatással bír, ráadásul egymással összekeverve szinte összeadódik, fokozódik a hatásuk. Álmatlanság, alvászavar esetén a Macskagyökeres teakeverék gyógynövényei (macskagyökér, citromfűlevél, fekete ribizlilevél, komlótoboz, hársfavirág) együttes erővel nyugtathatják az idegeket.

Újra közösségben

Újra a közösségben: immunerősítés természetesen

A tanév kezdete egyetemistaként, főiskolásként is egyet jelent azzal, hogy újra közösségben, emberek között leszünk. Az előadások, a bulik, vagy a közös sport jelentette szoros közelségben könnyen születnek új barátságok, de a különféle fertőzések is sebesebben terjednek.

A kiegyensúlyozott, vitamindús táplálkozás, a mozgás és az alvás rendbetétele mellett a fertőzések leküzdésére a gyógynövényekhez is nyúlhatunk.

Kortyoljunk a megfázásos időszakban mezei kakukkfű teát, legalább napi egy csészével. Az immunrendszer erősítése mellett nyálkaoldó, köptető hatása is van. Teakeverékben szintén sokoldalúbb: fürtös mentával, szurokfűvel, apróbojtorjánnal és lándzsás útifűvel gazdagítva még teljesebb a fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, immunerősítő hatása.

A C-vitaminban gazdag csipkebogyótea is fokozza a szervezet védekezőképességét,  jellegzetes, kellemesen savanykás íze miatt élvezeti teaként sem utolsó. Ízesítés nélkül igyuk, csakúgy, mint a többi gyógyteát, napi 2-3 csészével korlátlan ideig fogyasztható.

Ha már megtörtént a baj, vagyis fáj a torkunk, szárazon vagy hurutosan köhögünk, megfáztunk, akkor legyen kéznél lándzsás útifű, mely a tapasztalatok alapján nyálkaoldó, köhögéscsillapító és gyulladáscsökkentő hatással bír. Praktikus változata a lándzsás útifű szirup, amelyben 7 gyógynövény hatása adódik össze azért, hogy a torok és a légzőrendszer mielőbb kilábaljon a betegségből.

sportsérülés

Sportsérülésekre gyógynövényt? Igen!

Aki rendszeresen mozog, sportol a felsőoktatási tanulmányai mellett is, az természetesen javíthatja koncentrálóképességét, és serkentheti a jó hangulatért felelős, boldogsághormonnak is nevezett endorfin képződését. A sport valódi energiabomba, amitől csökken a stressz, és jobban mehet a tanulás is.

Elég azonban egyetlen rossz mozdulat, és máris ott a ficam, a rándulás, rosszabb esetben a törés. Az ízületi fájdalom, vagy az ínhüvelygyulladás pusztán a megerőltetés, például a túlzásba vitt jegyzetelés, gépelés hatására is felléphet.

A népgyógyászatnak erre is van válasza. Forrasztófűnek is nevezik a fekete nadálytövet, mert hatására gyorsabban felszívódnak a lila foltok, és a mozgásszervi fájdalmak is enyhülnek. A Fekete nadálytő géllel naponta többször is bekenhetjük a fájó ízületet, de ficam, rándulás, véraláfutás gyógyulásának gyorsítására is használhatjuk (ám nyílt sebbe nem szabad kenni.)

Összefoglaljuk, mi kerülhet az egyetemi, főiskolai gyógynövényes csomagba

  • Ne maradjanak ki a stresszoldó, álmatlanságot elűző, nyugtató teák, különösen az olyanok, mint a korlátlan ideig fogyasztható citromfűlevél.
  • Az immunerősítő gyógyteák, mint a csipkebogyó mellett olyan gyógynövényekre is gondoljunk, amelyek a köhögés, torokfájás tüneteit enyhítik, ilyen a lándzsás útifű.
  • A sport az egyetemi teljesítmény természetes serkentője, a fekete nadálytő segít, hogy a sportsérülések minél előbb regenerálódjanak

Ajánlott termékek

Macskagyökeres teakeverék (Altató hatású tea)
Mezei Kakukkfüves teakeverék (Immunerősítő tea)
Lándzsás útifüves teakeverék (Allergia tea)