Gyógynövények betegségekre
Milyen betegség gyógymódjára kíváncsi?
Melyik gyógynövényre kíváncsi?
Bodza (Sambucus nigra)
A fekete bodza virágából készült tea népszerű náthatea. Megfázásos időszakban különösen ajánlott megelőzésre és a már meglévő betegségre is, mert jó köhögés-, valamint lázcsillapító és izzasztó. Este lefekvéskor, forró lábfürdő után igyunk egy csésze forró bodzateát. Torokgyulladásra, rekedtségre jó öblögetni a teájával, fülfájásnál gőzölni lehet vele. Nátha esetén napi 2-3 csésze forró teát ihatunk, amíg a tünetek el nem múlnak. Fogyókúra kiegészítésére napi egy-két csészével 3-4 héten keresztül lehet fogyasztani. A tea fogyasztásánál érdemes figyelembe venni az erőteljes vizelethajtó hatást, ezért napi 3 csészénél többet nem javaslunk belőle inni.
Botanikai leírás
A fekete bodza Európában és Ázsiában őshonos, hazánkban is elterjedt, akár 6 m magasra megnövő cserje vagy fácska, amely a bodzafélék (Caprifoliaceae) családjának tagja. Több éves ágai szürkés színűek, szemölcsösek. Összetett levelei hosszúkás elliptikusak, fűrészes szélűek.
A fekete bodza nem tévesztendő össze a lágy szárú, alacsonyabb termetű gyalogbodzával (Sambucus ebulus L.), mely nem gyógynövény.
Gyűjtése
Ernyős, kellemes illatú, sárgásfehér színű virágját gyűjtjük egy pici kocsányrésszel együtt május-júniusban, amikor az ernyő szélén a virágok nyílni kezdenek. Száraz, meleg helyen kell szárítani, különben megbarnul és veszít hatóanyagából. 6-7 kg friss virágból kapunk 1 kg szárazat. Száradás után a kocsányról lemorzsolt virágokat használjuk gyógyteának. Termése sötét színű bogyó, szintén van gyógyhatása. Ezt nyár végén, augusztusban, szeptemberben gyűjtjük.
Hatóanyag
Virága flavonoidokat, kevés illóolajat, szaponinokat, nyálkaanyagokat tartalmaz. A bogyó színe a fenoltartalmú anyagoknak (pl. cianidin) köszönhető.
Története
A bodzát már az ókori orvosok (Hippokratész és Galénosz) is ismerték. Utóbbi hurutos megfázásra és nyálkahártya irritációra ajánlotta. Rengeteg legenda fűződik nevéhez: boszorkányok jelképe, fájából készül a varázspálca. Más legenda arról szól, hogy a bodzafát tündérek lakják, ezért kivágásakor énekelni kell, hogy a tündérek még időben el tudjanak menekülni. A bodzát egyébként sem vágjuk ki, mert védi a házat a gonosz szellemektől, viszont a fájából készült bölcsőben elsorvad a gyermek. A germán legendákban a varázsfurulya a bodza fájából készül.
A magyar népgyógyászatban a kamilla mellett a leggyakrabban használt gyógynövény. A cigányasszonyok minden részét használták gyógyításra: virágát, termését, levelét, kérgét és gyökerét.