Gyógynövények betegségekre
Milyen betegség gyógymódjára kíváncsi?
Melyik gyógynövényre kíváncsi?
Citromfű (Melissa officinalis)
A citromfű kitűnő idegerősítő, nyugtató, altató, görcsoldó. Vizeletkiválasztó, szélhajtó és izzasztó hatása is van.
Nyugtatja a méhet, a szívideget, a gyomor- és emésztőrendszert.
Friss levelével saláták, mártások ízesíthetők. A citromfű leveleit virágzás kezdetén gyűjtjük.
Botanikai leírás
A mentához hasonló alakú, illatos levelű citromfű fűszer- és gyógynövényként egyaránt ismert. Népi neve (mézfű) aromadús voltára, kellemes ízére, egyben a latin névben szereplő melissa (méz) szóra utal. A melissa görögül azt jelenti „méh” és valóban, Vergilius óta tudjuk, hogy van a citromfűnek dolga a méhekkel: a méhészek gyakran dörzsölik be a kaptár oldalát citromfűvel, hogy a kirajzásra készülő méheket maradásra bírják.
A citromfű Dél-Európában, a Mediterráneum keleti részében honos, lágy szárú, 40-80 cm magas, az ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozó évelő növény. Szárai elágazók, levelei keresztben átellenesek, fogazott szélűek, kellemes illatúak. Termesztett növény, hazánkban helyenként kivadultan is előfordul korábbi termesztés eredményeként.
Gyűjtése
A szárról lefosztott levelét gyűjtjük virágzás kezdetén, május-júniusban. Ha virágot akarunk nyerni, azt teljes virágzáskor, július elejétől augusztus közepéig gyűjtjük. Gyógynövény a föld feletti leveles, virágos hajtása (Melissae herba) vagy a szárról lefosztott és megszárított levele (Melissae folium). 4-5 kg friss herbából 1 kg, 5-6 kg levélből 1 kg száraz drogot kapunk.
Hatóanyag
Fő hatóanyaga az illóolaj, további jellemző anyagai a flavonoidok, rozmaringsav, triterpének.
Illóolaj tartalma miatt a kozmetikai ipar is használja.
Története
A gyógyászat történetében évszázadok óta ismert és nagyrabecsült növény. Antibakteriális, fertőtlenítő tulajdonsága miatt az ókorban csípésekre, harapásokra külsőleg alkalmazták.
Avicenna, a híres perzsa orvos Canon Medicinae (A gyógyítás művészete) című munkájában már említi a citromfüvet, mely „örömmel tölti meg a szívet”. A XVII. században depresszióra használták. Paracelsus, a híres svájci orvos azt tartotta róla, hogy meghosszabbítja életünket. Valóban, a világ legidősebb emberei közül többen fogyasztják napi rendszerességgel a citromfű teáját.