Gyógynövények betegségekre
Milyen betegség gyógymódjára kíváncsi?
Melyik gyógynövényre kíváncsi?
Orbáncfű (Hypericum perforatum)
Az orbáncfű teája gyomorideg, depresszió, pánikbetegség kezelésére eredményesen alkalmazható. Nyugtató, gyulladáscsökkentő hatása miatt fekélybetegség esetén is ajánlott. Ilyenkor este lefekvés előtt kell inni egy csészével. Folyamatos fogyasztása maximum 2 hétig javasolt. 4 hét szünet után a 2 hetes kúra megismételhető. Kiváló immunerősítő hatású. Főétkezés előtt fogyasztva a máj és az epe működését segíti.
Terhesség, szoptatás alatt, erős vérhígító, antidepresszánsok, altatók szedése és epekő esetén, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Fogamzásgátlók és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatékonyságát csökkentheti.
Olaja külsőleg kiváló sebgyógyító hatású. Már nem vérző műtéti hegekre, égési sebekre lehet kenni. Az orbáncfű fehér és érzékeny bőrűeknél fényérzékenységet okozhat.
Botanikai leírás
A közönséges orbáncfű honos Európában, a mérsékelt égövi Ázsiában, az Indiai szubkontinensen, Észak-Afrikában. A Bükk hegységben is bőséggel terem. Korábbi népies megnevezése Szent János füve, mivel első virágzása általában június 24-re János, illetve Iván napjára esik. Az orbáncfűfélék (Hypericaceae) családjába tartozó, lágy szárú évelő növény. A leveleket a fény felé tartva sok áttetsző pont figyelhető meg rajtuk, amelyek illóolajtartók, szélükön fekete mirigypontok találhatók. Innen ered a perforatum megnevezés. Népies neve (lyukaslevelűfű) is erre utal. Aranysárga virágai 20-25 mm átmérőjűek, a hajtások végén bogernyőben állnak, a szirmokon mirigypontok vagy csíkok találhatók.A hazánkban vadon előforduló Hypericum fajok közül kizárólag a közönséges orbáncfüvet gyűjtjük, termesztjük. Gyuri bácsi kertjében 2012-ben megkezdtük kísérleti termesztését.
Gyűjtése
Teljes virágzásakor gyűjtjük a felső, maximum 40 cm-es virágos-leveles hajtását (Hyperici herba) júniustól szeptemberig. 4-5 kg friss herbából kapunk 1 kg száraz drogot. Az orbáncfű gyűjtése csak biztos botanikai ismeretek birtokában történhet. Hazánkban számos Hypericum faj él, közülük több védett, illetve fokozottan védett!
Hatóanyag
Illóolajat, hipericinszármazékokat, (hipericin, hiperforin) flavonoidokat, tannint tartalmaz. Friss virágaiból olajos kivonatot (Hyperici oleum) készítünk.
Története
Egész Európában, főleg Kelet-Európában démonoktól védő hatást tulajdonítottak szétdörzsölt levelének, a házak és istállók ajtajába akasztották csomóba kötve, hogy távol tartsák a rossz szellemeket. A druidák szent növénynek tartották, aminek már a szagától is megriadnak a gonosz szellemek. Orvosi tárgyú írásokban már az I. századtól szerepel. A XIII. századtól belsőleg szíverősítőként, külsőleg sebgyógyításra használták.