Közönséges galaj

Kapható a Györgytea webáruházban

Közönséges galaj tea

Közönséges galaj
(Galium mollugo)

Gyógyhatásai

A közönséges galaj méltatlanul elfelejtett, Maria Trebennek köszönhetően újra felfedezett növény. Nagyon hasznos, az egész mirigyrendszerünket védi. Pajzsmirigyproblémákra, alul- és túlműködésre is eredményesen használható. Jó vértisztító, ajánlott vese- és prosztatabántalmakra is.

Nyersen kipréselt levével epilepsziát kezeltek a régebbi időkben. A friss növény kifacsart levéből napi 3 teáskanállal kell ilyenkor inni.

Álmatlanság ellen egy csészével igyanak a szárított gyógyteából lefekvés előtt. Keverhető galagonyával, kevés mentával, citromfűvel.

A közönséges galaj teája a serdülőkori pattanásokra is nagyon jó hatással van.

Elkészítés

Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 10 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.

Felhasználása belsőleg

A pajzsmirigy rendellenes működése esetén a közönséges galajból kell készíteni napi egy csészével, gargarizálni napközben többször, majd a teát le kell nyelni. Lehetőleg ízesítés nélkül használják. A leforrázott teafüvet éjszakára dunsztkötésben helyezzék a pajzsmirigyen lévő göbre, csökkenti a duzzanatot. Ezt akár két héten keresztül is végezhetik így.

A népi gyógyászatban a közönséges galajt daganatos megbetegedések megelőzésére és kezelésére is használták a növény frissen préselt levének naponta háromszori, étkezések előtt egy-egy kiskanállal való elfogyasztásával. Megelőzésre elég egy héten egyszer, esetleg kétszer alkalmazni, kezelésre folyamatos használata szükséges, amíg a probléma meg nem szűnik.

Pattanások ellen napi egy csészével kell elfogyasztani belőle két hétig. Ha nagyon makacs a pattanás, hosszabb ideig is fogyasztható.

Felhasználása külsőleg

Gargarizálva a szájban lévő daganatok keletkezésének megakadályozására alkalmas. Bőrbetegségek kezelésére is használatos.

Ellenjavallat

Terhesség, szoptatás alatt és 18 éves korig nem ajánlott.

Kivonat Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában című könyvéből

Galéria

A közönséges galaj a buzérfélék (Rubiaceae) családján belül a galajok (Galium) nemzetségébe tartozó lágy szárú, hazánkban gyakori növény. A közönséges galaj évelő tarackos növény, szára 30-100 cm magas. Szára négy élű, levelei keskenyek, szálasak, örvösek. Virágzata buga, pártája fehér.

A fajok fő virágzásakor, általában június-júliusban gyűjtjük a föld feletti, maximum 40 cm-es hajtásokat (Galii molluginis herba; Galii aparinis herba; Galii veri herba). 3-4 kg friss herbából kapunk 1 kg száraz drogot.

A drog többnyire flavonoidokat, galiozint, aszperulozidot, cserzőanyagokat, illóolajat tartalmaz.

A legenda szerint Jézus bölcsőjét többek között galajjal bélelték. Egyike volt azoknak a szent növényeknek, melyeket Mária növényeinek neveztek. Szülő asszonyok ágyába galajt tettek, hogy megvédje az anyát és gyermekét a rontástól.

A legújabb, Ausztráliában és Amerikában végzett kutatások bizonyítják, hogy a közönséges galaj külsőleg is kedvezően hat a bőrdaganatokra. Nyers levét zabliszttel összekeverve borogatni kell a kérdéses bőrfelületet. A növény egyéb rákellenes hatásait vizsgáló kísérletek folyamatban vannak.