2025.03.31.
„A természet jósága az egyszerűségében rejlik” – Interjú Lopes-Szabó Zsuzsával, a Györgytea ügyvezetőjével
A Györgytea történetében nemrég egy új fejezet indult a gyógynövényes kapszulák bevezetésével. Bár egy teljesen új termékkategóriáról van szó, a bükki füvesember, Szabó Gyuri bácsi szellemisége tovább él, hiszen lánya, Lopes-Szabó Zsuzsa vezetésével a vállalkozás ma is változatlan elhivatottsággal szolgálja a természetes gyógymódok iránt érdeklődőket. Vele beszélgettünk a gyógynövények csodálatos világáról, a családi hagyományok jelentőségéről és a vállalkozás jövőjéről.
Édesapja rendkívül gazdag tudást hagyott hátra a gyógynövények használatáról. Melyek voltak azok az alapelvek, amelyeket legfontosabbnak tartott és ma is követnek?
Édesapám mindig hangsúlyozta, hogy a gyógynövények gyűjtése az egyik legfontosabb mozzanat. Csak tiszta, szennyezettségtől mentes helyekről szabad begyűjteni a legjobb minőségű növényeket. Emellett a feldolgozás menetét is nagy gonddal kell végezni: a zöld növényeket minél hamarabb szárítani kell, hogy megőrizzék gyógyító erejüket. Ezek az alapelvek határozzák meg a mai napig a munkánkat.
Hogyan sikerült átadni ezt a hatalmas tudást a cég mai dolgozóinak?
Szerencsére sok munkatársunk személyesen ismerte édesapámat, és mivel vérében volt a tanítás, az oktatás, a tudás átadása, ez sikerrel megtörtént az évek során. Természetesen családon belül is folyamatos volt ez a gyakorlat – én magam és a lányom, Kádár Zsófia is abban a szellemben és azzal az igényességgel igyekszünk irányítani a vállalkozást, amelyet tőle tanultunk.
A modern technológia térnyerése mellett mennyire sikerül megőrizni a hagyományos népgyógyászati eljárásokat?
A lényeg nem változhat. Ma is nagyrészt azokkal a gyógynövényekkel dolgozunk, amelyeket még édesapám is gyűjtött a Bükkben. Az eljárások alapjai sem változtak, hiszen most is szárítással tartósítjuk egyik évről a másikra a gyógynövényeket. Ami változott, hogy ma már rendelkezésre áll a megfelelő technológia, ami meggyorsítja és megkönnyíti a munkánkat. A receptek alapja mindig a népgyógyászati tudás, amelyet igyekszünk kiegészíteni vagy alátámasztani a jelenkori tudományos eredményekkel.
Mely munkafolyamatokban tartják fontosnak ma is a kézi munkát a gépi feldolgozás helyett?
A növények mozgatása továbbra is kézi erővel történik, hogy minél kevésbé törjenek, sérüljenek a növényi részek. Ez nagyon fontos a minőség megőrzése szempontjából. Vannak olyan munkafolyamatok, ahol egyszerűen
nem helyettesíthető az emberi szem és kéz, az ember figyelme, gondossága.
Milyen technológiai fejlesztéseket vezettek be a gyógynövények hatóanyagainak megőrzése érdekében?
A hatóanyagok megőrzése a legfontosabb feladatunk a feldolgozás során. Ennek érdekében a beérkező nyers növényeket minél hamarabb szárítókeretekre tesszük, ahol várakoznak, amíg a szárítószalagra kerülnek. A szárítás alacsony hőfokon történik, hogy ne károsodjanak a sejtek, ne veszítse el a növény hatóanyagait. Ez a technológia biztosítja, hogy a növények megőrizzék mindazt a jót, amit a természet beléjük rejtett.
A közelmúltban új kapszulacsaláddal bővült a kínálatuk. Hogyan kapcsolódnak ezek az újítások az édesapja által képviselt szemlélethez?
Minden termékünk és szemléletünk alapja az ő tudása és elhivatottsága. Ezen mérföldkövek mentén tevékenykedünk továbbra is. Az újonnan bevezetett kapszulacsalád minden tagja olyan gyógynövénykeverékeket tartalmaz, amelyek az ő receptjei, azaz az ő népgyógyászati tudása alapján készültek. Ezek a kapszulák a modern élet kihívásaira nyújtanak megoldást, miközben megőrzik a hagyományos receptek hatékonyságát és természetességét.
Ma olyan egészségügyi kihívásokkal nézünk szembe, mint a stressz vagy az immunrendszeri problémák. Ezekre is választ adnak a hagyományos receptek?
Ezek a problémák valójában nem újkeletűek, régebben is gyakoriak voltak. Ezért a bennünket segítő gyógynövények is rendelkezésre állnak évszázadok óta. Talán, ami újabb keletű szemlélet, az a betegségek megelőzése – ebben édesapám is friss látásmódot hozott a gyógynövények világába. Ő mindig azt hangsúlyozta, hogy jobb megelőzni a bajt, mint gyógyítani.
Hogyan biztosítják, hogy a termékek ugyanolyan megbízhatóak maradjanak, mint korábban?
A gyógynövények hatóanyagai nem változnak, ha odafigyelünk a minőségre. Ezt hivatott biztosítani az üzemvezetés, az üzem minőségi besorolása és a szigorú minőség-ellenőrzés. Ezek a folyamatok garantálják, hogy a termékek ugyanolyan megbízhatóak maradjanak, mint amikor édesapám maga készítette őket.
Milyen szakemberek segítik a munkájukat az üzemben?
Az üzem vezetője élelmiszermérnök, aki mélyen elkötelezett a minőség és az innováció iránt. A minőség-ellenőrzést egy tapasztalt szakember végzi, aki személyesen ismerte édesapámat, és tökéletesen érti az ő minőség iránti elhivatottságát. Ezzel a szakértelemmel és elkötelezettséggel biztosítjuk, hogy minden termék ugyanolyan magas színvonalú és hatásos maradjon.
Ha édesapja ma belépne az üzembe, mit gondolna az ott folyó munkáról?
Biztos vagyok benne, hogy meg lenne elégedve azzal, amit látna. A modern üzem, amelyben a hagyományos módszerek és édesapám népgyógyászati elvei ötvöződnek, tökéletesen tükrözi azt a szellemiséget, amit ő képviselt. Az új technológiák alkalmazása mellett is sikerült megőrizni a gyógynövények természetes hatóanyagait, és ez biztosan nagy örömet jelentene számára.
Van-e olyan tanácsa édesapjának, ami a mai napig útmutatóul szolgál a munkájukban?
Édesapám mindig azt hangsúlyozta, hogy „a természet jósága az egyszerűségében rejlik”. Ez a mondat a mai napig iránymutatás számunkra. Nem kell bonyolítani a dolgokat – a tiszta, gondosan gyűjtött és szakszerűen feldolgozott gyógynövényekben ott van minden, amire szükségünk van. Nincs szükség túlbonyolított eljárásokra vagy mesterséges adalékokra. Ez az egyszerűség és természetesség iránti elkötelezettség határozza meg a cégünk működését a mai napig, és erre vagyok a legbüszkébb édesapám örökségében.