Egészségügyi dolgozók tudományos kongresszusa

Szeptember 5-7 között Siófokon rendezték meg a Magyar Egészségügyi Szakdolgozók Kamarájának XI. kongresszusát. A 700 meghívott között nővérek, orvosasszisztensek, laboratóriumi dolgozók voltak. Természetgyógyász -fitoterapeutaként egyedül kaptam meghívást.

A kongresszus jelentős szakmai esemény, melyet évek óta rendszeresen szerveznek, mert a Kamara fontosnak tartja az egészségügyi dolgozók képzését, szakmai fejlődésük biztosítását. Örültem, hogy az idén a gyógynövények is helyet kaptak a programban.

„A felkért szakmai előadók olyan témaköröket jelenítenek meg, melyek nagy érdeklődésre tarthatnak számot a szakdolgozók széles körében. Ugyanakkor nagy örömünkre szolgál, hogy idén közel száz pályázó kolléga előadás kivonatát tudtuk értékelni, melynek eredményeként került öszeállításra a szakmai tudományos rendezvény szekcióinak programja. Nagy izgalommal várjuk a szakdolgozói kutatómunkák új eredményeit, valamint a jó szakmai gyakorlatokat bemutató előadásokat.

Ugyancsak érdeklődéssel figyeljük a képzés, a szakképzés és a továbbképzés aktuális kérdéseit és a szakdolgozók jövőképét ismertető prezentációkat is.” -olvashattuk az esemény programfüzetében.

Előadásomban arról beszéltem, hogyan lehet a természetgyógyászat módszereit beépíteni a betegellátásba. Kiemeltem a prevenció, a megelőzés fontosságát, illetve beszéltem arról, hogy még a kórházban is van helyük a kiegészítő eljárásoknak. A leghíresebb svájci klinikákon elérhető a beteg számára az akupunktúra, a gyógymasszázs és a gyógynövények is. Ugyanitt a népi gyógyászat eszközeit is alkalmazzák, pl. a műtétek utáni ödémára túrós pakolást ad az orvos.

Örültem, hogy népszerűsíthettem a gyógynövényeket. A hallgatóság nyitott volt és befogadó. Remélem, hogy a gyakorlatban is fogják alkalmazni az általam elmondottakat.