Nyári tea
Kapható a Györgytea webáruházban
Sokszor felmerül a kérdés, hogy melyik teát lehet folyamatosan fogyasztani, csak úgy, a kellemes aromája, finom íze, egészségmegőrző hatása miatt. A Bükki varázst egész évben szoktuk ajánlani, a Téli teát pedig a zimankósabb hónapokban.
De mit fogyasszunk a nyári nagy melegben, ami kellemes aromájú, üdít, frissít, és hidegen is finom? Ajánljuk Gyuri bácsi Nyári teáját, melyet lehűtve, akár jégkockával is érdemes kortyolgatni.
Elkészítés:
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt. Hirtelen hűtse le, mélyhűtőben vagy jégkocka hozzáadásával.
Fogyasztása:
Lehetőleg ízesítés nélkül vagy kevés mézzel a nap bármely szakában fogyasztható. Napi egy-két csészével korlátlan ideig iható. Gyermekeknek 3 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál teafű, 2,5 dl vízhez).
A Nyári tea összetevői közül a citromfű aromája érvényesül talán a leginkább. Ez a gyógynövény pihentető, idegerősítő hatású, ezenkívül biztosítja a jó emésztést is. Agyműködésünket, szívünk ritmusát jótékonyan befolyásolja.
Az apróbojtorján az egész szervezetünket egyensúlyban tartja. Védi a légzőszerveinket, megelőzhető vele a nátha, az influenza. Rendben tartja emésztésünket, húgysavszintünket, óvja a húgyutakat és a vesét.
A bodzát már az ókori orvosok is ismerték, a magyar népgyógyászatban a kamilla mellett a leggyakrabban használt gyógynövény. Rendben tartja a légutakat, serkenti immunrendszerünket, kitűnő üdítő ital készíthető belőle.
A fehér akác szabályozza a gyomorsav működését, és köhögéscsillapító hatással is bír. Élvezeti teaként is fogyasztható, mert igen kellemes az íze.
A cickafark az egyik leghasznosabb, legtöbbet tudó gyógynövényünk. Kiváló gyulladáscsökkentő és vérzéscsillapító, ez utóbbi hatása már az ókorban is ismert volt. Görcsoldó, segíti a máj- és epeműködést.
Az orvosi zsálya az egyik legrégebben használatos gyógynövény, már a rómaiak is ismerték, úgy tartották, meghosszabbítja életünket. Összehúzó hatása miatt fertőtlenít, és megelőzi a különféle gyulladásokat. Izzadás ellen is használjuk, ami jól jöhet a nagy nyári melegben.
Fotó: Farkas Vivien