Gyógynövények betegségekre
Milyen betegség gyógymódjára kíváncsi?
Melyik gyógynövényre kíváncsi?
Árpa, jégárpa
Árpa a szemen: tünetek, okok és gyógynövényes kezelések
Ha pattanásszerű dudor jelentkezik e a felső vagy alsó szemhéján, lehetséges, hogy árpája van. Ez a gyulladásos tályog a szemhéj körüli olajos váladékot termelő mirigyek bakteriális fertőzése, és leggyakrabban a szempillák tövében jelenik meg. Mi okozza a problémát, milyen tünetekkel jár a betegség, és hogyan lehet segíteni a gyulladás csökkentését gyógynövényekkel?
Mi az a szemárpa?
Az árpa a szemhéj szélén kialakuló gyulladt, gennyel teli csomó. A gyulladás rendszerint a szempillatűszők vagy a környéki mirigyek fertőzése miatt alakul ki.
Két fő típusa létezik:
- Külső árpa a szemen: A szemhéj külső felszínén helyezkedik el, könnyen látható és tapintható.
- Belső árpa a szemen: A szemhéj belső részén alakul ki, és gyakran fájdalmasabb, mint a külső változat.
A következő tényezők növelik az árpa kialakulásának kockázatát:
- nem eléggé alapos kézmosás a kontaktlencse behelyezése vagy eltávolítása előtt;
- különböző zsíros szennyeződések, izzadság vagy smink miatt eltömődött mirigyek;
- cukorbetegség vagy más betegségek miatt legyengült immunrendszer;
- bőrbetegségek, mint például a rosacea vagy a seborrheás dermatitisz.
Jégárpa vs. árpa
A jégárpa nem összetévesztendő az árpával, bár az is egy, a szemen keletkező duzzanat képében jelentkezik. Ám a jégárpa leggyakrabban a felső szemhéj alsó részén jelenik meg, és a szemhéjban lévő ún. Meibom-mirigyek elzáródása okozza, nem pedig fertőzés. A jégárpa a szemen többnyire tovább megmarad, mint a szemárpa, akár több hétig vagy hónapokig is, de általában magától elmúlik. A jégárpa kezelése otthon történhet gyengéd szemhéjtisztítás segítségével, illetve a terület finom masszírozása is beválhat a gyulladás csökkentésére. Ha azonban a házi praktikák nem segítenek, mindenképp szemészorvoshoz kell fordulni a jégárpa eltávolításához.
Az árpa tünetei
A szemárpa tünetei a következők lehetnek:
- szemhéjduzzanat és érzékenység,
- sárgás váladékozás,
- tályog a szemhéj szélén,
- fényérzékenység,
- irritáció,
- szúró érzet a szemben,
- szemhéjpír.
Fertőző az árpa?
Igen, az árpa fertőző lehet, ha baktériumok, leggyakrabban Staphylococcusok, okozzák. Ezek a baktériumok a bőrön élnek, és többnyire ártalmatlanok. Néha azonban megrekedhetnek egy mirigyben vagy szőrtüszőben, ami fertőzéshez vezet. Ezért fontos, hogy a szemárpa kezelése során kiemelt figyelmet fordítson a higiéniára, és ne érintse a szemét piszkos kézzel. Ne maradjon el a lefekvés előtti arcmosás a szennyeződések és/vagy a smink eltávolítására, illetve 2-3 havonta dobja ki a szemre használt sminkterméket a kórokozók elkerülésének érdekében.
Árpa a szemen: kezelése az orvosnál
Bár az árpa többnyire egy-két héten belül magától is kifakad, ezt a folyamatot elő lehet segíteni párakötés, illetve meleg borogatás alkalmazásával. Ha magától nem következik be a perforáció, a szemész szakorvos helyi érzéstelenítésben 2-3 milliméteres metszéssel nyitja meg a csomót, majd egy kis cső behelyezésével biztosítja a genny távozását. A kezelés kiegészülhet antibiotikumot tartalmazó szemárpa kenőccsel és antibiotikumos szemcseppel. Az aktív gyulladási fázis után, a betokosodott árpa kezelése házilag sajnos nem lehetséges, ilyen esetekben a fent említett műtéti beavatkozás segíthet.
Hogyan kezeljük az árpát gyerekeknél és felnőtteknél? Borogatás és párakötés
Az árpa a szemen gyerekeknél gyakori jelenség, különösen a gyenge immunrendszer miatt. Házi praktikák és gyógyszertári készítmények alkalmazásával enyhíthető a kellemetlenség. Ha azonban a tünetek nem javulnak, forduljunk orvoshoz.
- A meleg borogatáshoz naponta háromszor-ötször 10-15 percre tegyen meleg vízbe áztatott, majd jól kicsavart kéztörlőt vagy zsebkendőt a szemhéjára.
- A párakötés elkészítéséhez az érintett szemhéjat először vékonyan kenje be szemkenőccsel, belső árpa esetén pedig egy kis mennyiséget jutasson a szemrésbe is. A zárt szemhéjra helyezzen fel egy steril gézlapot, amelyre tegyen egy meleg vízbe áztatott vattadarabot, erre kerüljön egy nylon, ami teljesen elfedi a vattát. Ezután következik egy újabb, száraz gézlap, majd az egészet rögzítse ragtapaszcsíkokkal a homlokhoz és az archoz.
Az árpa kezelése házilag, gyógynövényekkel, népi gyógymódokkal
A népi gyógymódok árpa esetén nagy hangsúlyt helyeznek a külső-belső gyulladáscsökkentők együttes alkalmazására. Gyuri bácsi módszere alapján a Kamillás teakeveréket ajánljuk, méghozzá háromféle módon:
- 2 csészével kortyolgasson el ebből a csodálatos gyulladáscsökkentő hatással bíró teából.
- Reggel-este gőzölje is az árpát a kamillával.
- Használja lemosóként is: teába áztatott vattadarabbal reggel-este törölje át a problémás felületet, vagy akár borogatásként is alkalmazhatja.
A Györgytea szemre ajánlja gyulladás esetén a diófalevél teát is, amely külsőleg alkalmazva oldja a szemfenéken lerakódott plakkokat, és javítja a látást is.