Nyírfalevél
Kapható a Györgytea webáruházban
Közönséges nyír
(Betula pendula)
Gyógyhatásai
Levele kiváló veseműködés szabályozó, vízhajtó, vesehomok- és vesekőképződést gátló. Gyógyítja a hólyaghurutot, a húgyutakat anélkül, hogy a vesét irritálná. Tavaszi kúráknál vértisztító hatása miatt használjuk. Csökkenti a vér húgysav- és koleszterinszintjét. Használható prosztatára, narancsbőr és érelmeszesedés ellen. Tisztítja egész mirigyrendszerünket. Flavonoid tartalma miatt reumára, köszvényre, ízületi betegségekre is használjuk. Kérge lázcsillapító hatással bír.
Elkészítés
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Felhasználása belsőleg
Apró vesehomok elhajtható napi egy csésze nyírfalevél teával. Kétszerre kell meginni. Reumára ugyanezt a teafű mennyiséget 1,5 dl vízzel kell leforrázni, napi egy alkalommal étkezés előtt meginni. Ízesítés nélkül fogyasztandó.
A húgyhólyag bakteriális és gyulladásos bántalmaira reggel éhgyomorra kell fogyasztani egy csészével, amíg nem múlnak a panaszok. Köszvényre végezzenek tisztító kúrát vele: 6 hétig naponta két csészével igyanak, egyet délelőtt, egyet délután. Rendszeres napi fogyasztása (1-3 csésze) kúraszerűen ajánlott, a panaszok megszűnéséig. Megelőzésre hetente 1-2 csészével ajánlott fogyasztani: serkenti a veseműködést, a méregtelenítést.
A kéreg magában lázcsillapító, vízhajtó, emésztésjavító hatással rendelkezik. Teát főzéssel készítünk belőle.
A törzsből csapolt nedv, a nyírfa „vére” méregtelenítésre, ízületi gyulladásra, hajhullás és korpásodás ellen használatos. A gyűjtéshez fiatal, kifejlett fát válasszunk. Akkor lehet megcsapolni a fát, ha ágát megtörve nedvezik. Egy legalább 2 literes, fehér vászonnal fedett edényt tegyünk a megtört ág alá. Másnapra kb. 1,5 liter folyadék lesz az edényben, és ez ismétlődik minden nap, mindaddig, míg a szezon tart. Utána a heg hamar begyógyul, a fa nem szenved maradandó károsodást. A frissen csapolt nedvből naponta 100-200 grammnyi mennyiséget kell inni 21 napon keresztül. A kúra akkor ér véget, mikor a fa nedve egyre hígabb és egyre vízízűbb lesz. Tartósítani úgy lehet, hogy jól zárható üvegbe tesszük, hozzáadunk üvegenként 2 szegfűszeget és egy darabka fahéjat, lezárjuk és hűvös helyen tároljuk.
Felhasználása külsőleg
Hajápolásra is használjuk, megállítja, megelőzi a hajhullást, ha mosás után nyírfalevél teával öblítjük a hajat.
A friss levelek és a fakéreg főzetét krónikus bőrbetegségeknél és hólyaghurutnál használjuk. Ez a főzet halványítja a szeplőket és a kézen/arcon lévő májfoltokat. A kérdéses területeket mosogatni kell ezzel a teával, hagyni megszáradni, majd gyakran ismételni. Naponta kell friss főzetet készíteni. Az idült reuma is kiválóan kezelhető a nyírfa levelével. A beteget meleg matracra fektetjük, vastagon beterítjük nyírfalevelekkel, jól betakarjuk, és forró nyírfateát itatunk vele mindaddig, míg alaposan izzadni nem kezd. Az eredmény meglepően hatásos. Szívbetegeknek nem tanácsos ez a kúra.
Ellenjavallat
Terhesség, szoptatás alatt, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Szívelégtelenségben szenvedőknek, szív- és veseelégtelenségből adódó ödémáknál a fogyasztása nem ajánlott.
Kivonat Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában című könyvéből
Galéria
A Bükk hegységben is gyakori, szép fehér törzsű fa. Hosszú nyelű, kicsi levelei háromszögletűek, ágai hajlékonyak. Nőnemű virágai oválisak, hegyesek, tavasszal nyílnak. A hímnemű barkák ősszel jelennek meg. Az ágakról lógó barka adja a latin nevet: pendula = függő. Honos Európában, a mérsékelt égövi Ázsiában, Észak-Afrikában. Hazánkban a savanyú talajú domb- és hegyvidékeken fordul elő. A nyírfafélék (Betulaceae) családjába tartozik. A kifejlett nyírfa általában 20 m magas, fehérlő törzsével, lehajló ágaival díszfaként is ültetik. A fiatal fa kérge barnás színű. Az idős fák kérgének külső rétegei papírszerű szalagok formájában lehúzhatók.A közönséges nyír nem tévesztendő össze a molyhos nyírrel (Betula pubescens Ehrh.), amely védett, leveleit nem gyűjtjük. A molyhos nyír levelei a főér mentén szőrözöttek. Természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
Gyógyászati célból kifejlett, egészséges leveleit (Betulae folium) június-július hónapban, kérgét (Betulae cortex), törzséből csapolt nedvét februárban gyűjtjük. 3 kg friss levélből kapunk 1 kg száraz drogot. A kérget kivágott fáról kell leszedni, nem szabad az élő fát károsítani!
Triterpén-szaponinokat, flavonoidot, illóolajat, cserzőanyagokat, glikozidákat, gyantát és cukrot tartalmaz. A levélben sok a C-vitamin.
Az északi népek (lappok, vikingek) gyakran használták gyógyító tulajdonságait egészen az X. századig. Az amerikai indiánok a nedvét vértisztításra, a levelét ízületi bajokra és vesére, a kérgét bőrbetegségekre használták. Szent Hildegárd említi először a nyírfa barkájának sebgyógyító hatását. Egy 1565-ből származó olasz leírás a vesekőoldó tulajdonságáról számol be. A bölcsesség, a világmindenség fájának tartják: a sámánok a nyírfa törzsét megmászva jutottak közel az éghez, ahol gyógyulásukat keresték. A világ minden táján úgy tudták, hogy a nyírfa kiűzi a rosszat a testből. A római korban a törvényszolgák büntető fegyvere nyírfakéreggel volt borított. Ágaiból készült seprővel tisztították a sabbath-ra, a zsidó ünnepre készülők útját. A finn szaunákban vízbe áztatott nyírfavesszővel csapkodják a testet. A lengyelek cipőt készítenek puha kérgéből. Szintén a fa kérgét használják Oroszországban a bőr cserzésére.
A nyírfalevél megtalálható a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben és az ESCOP monográfiák között.