Lándzsás útifüves teakeverék (Allergia tea)
Kapható a Györgytea webáruházban
A tudomány egyik nagy rejtélye az allergia, ez a napjainkban oly gyakori betegség. Az allergia oka az immunrendszer túlérzékenysége. Általában örökölhető az allergiára való hajlam, és gyakran a légzőszerveket támadja meg (szénanátha, asztma). Számos allergiafajtát ismerünk, ezek közül a leggyakrabban a pollenallergia és az ételallergia fordul elő.
A légzőszerveket megtámadó pollenallergia szénanátha formájában jelentkezik leggyakrabban, és egészen kora tavasztól őszig szenvednek tőle az arra érzékenyek. Vannak, akiknél a virágzó fák, másoknál a gabonafélék vagy fűfélék váltanak ki allergiás reakciókat: állandó köhögést, tüsszögést, a szem kipirosodását és könnyezést.
A gyógynövények segíthetnek abban, hogy immunrendszerünk ismét kiválóan működjön, de ez egy lassú, többlépcsős folyamat, türelmesnek kell lennünk.
Tisztítás
Első lépésben segítenünk kell saját szervezetünknek a védekezésben. Egy tavaszi tisztítókúrával ki kell űznünk minden lerakódott káros anyagot nyirokrendszerünkből. A tisztítókúrát végezhetjük csalánnal, mely egyik legkiválóbb gyógynövényünk. Sok vasat és C-vitamint tartalmaz, de kovasavtartalma miatt 6 hétnél huzamosabb ideig nem iható folyamatosan. Napi egy csészével kell inni belőle éhgyomorra, de lehet helyette a Gyuri bácsi-féle kipróbált és kedvelt Csalánleveles teakeveréket (Tisztító teát) is fogyasztani, szintén napi egy csészével.
Az immunrendszer működésének szabályozása
Immunrendszerünk működését szabályozzák a gyógynövények, elsősorban azok, amelyek sok C-vitamint tartalmaznak. Ilyen például a csipkebogyó, melyet hideg vagy langyos vízben kell áztatni legalább négy-öt órán át. Természetes C-vitamin forrás a szederlevél, a málnalevél, a feketeribizli-levél, melyeket langyos vízben kell áztatni legalább egy órán át, ha azt szeretnénk, hogy megőrizzék C-vitamin tartalmukat. A tyúkhúr salátaként vagy turmixként fogyasztva szintén hasznos C-vitamin forrás lehet.
Egyes gyümölcsök, mint a szeder, a fekete ribizli, a citrom és a narancs fogyasztása is segít a C-vitamin pótlásában.
Az allergia kezelése
Az allergia kezelését a tisztítókúra és az immunrendszer működésének helyreállítása után Gyuri bácsi allergia elleni teájával ajánljuk folytatni. Legalább egy évig kell folyamatosan inni, naponta egy csészével éhgyomorra.
Gyuri bácsi Lándzsás útifüves teakeveréke (Allergia tea) segít a pollenallergiában szenvedőknek majdnem tünetmentesen átvészelni a nehéz időszakot. Olyan növények vannak benne, melyek szabályozzák az immunrendszer működését, segítik a szervezet védekező munkáját. A keverékben szereplő gyógynövények erősítik egymás hatását.
Elkészítése
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Fogyasztása
Fogyassza napközben bármikor, lehetőleg ízesítés nélkül. Napi egy csészével korlátlan ideig iható. Pollenallergia esetén legkésőbb a téli időszak végén kell elkezdeni a fogyasztását.
Ellenjavallat
Terhesség, szoptatás alatt nem ajánlott. Gyermekeknek 6 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál teafű, 2,5 dl vízhez).
Fürtös menta: a Bükk jellegzetes baktériumölő és légúttisztító hatású gyógynövénye. Kiválóan alkalmas a megfázásos és a légúti megbetegedések megelőzésére, gyógyítására. Gyulladáscsökkentő és köhögéscsillapító hatású.
Mezei kakukkfű: nagyon jó fertőtlenítő hatású gyógynövény. Meghosszabbítja a sejtek életét, erősíti az immunrendszerünket. Vérbőséget okozó hatása javítja a vérkeringést, vérszegénység ellen is kiváló. Kezelhető vele a köhögés, a hörgő- és a szájüregi gyulladások. Orrdugulásra inhalálni kell vele. Nyálkaoldó, köptető hatása is van.
Lándzsás útifű: az aukubin hatóanyagnak köszönhetően az útifű nagyon jó baktériumölő, sebgyógyító hatású gyógynövény. Nyálkaanyagai miatt kitűnő nyákoldó és köhögéscsillapító, légúti megbetegedésekre kiváló.
Az ekcéma sok esetben allergiás eredetű. Erre a bőrbetegségre is jó az útifű: a friss leveleket megmossuk, hátsó oldalukat megnyomkodjuk körömmel, a kiserkenő nedvet rákenjük a bőrre. Ha makacsabb ekcémáról van szó, éjszakára rá is köthetjük a sebes bőrre. Sokat segíthet az orbáncolaj használata is, melyet vékony rétegben kell felvinni a kezelendő bőrfelületre.
Fotó: Farkas Vivien