Gyógynövények betegségekre
Milyen betegség gyógymódjára kíváncsi?
Melyik gyógynövényre kíváncsi?
Tyúkhúr (Stellaria media)
A tyúkhúr tea nagyon jó koleszterincsökkentő. Kiváló zsíroldó tulajdonsága teszi alkalmassá az epeműködés javítására, a vérzsír bontására. Rendszeres használata a magas triglicerid- és koleszterinszintet csökkenti. Ilyenkor napi egy csészével igyanak belőle étkezés előtt. Korlátlan ideig fogyasztható. A népgyógyászatban légúti betegségekre, köhögésre, valamint emésztési zavarokra is használják. Segíti a máj és a vese működését, kőoldó hatással is rendelkezik. Újabb információk szerint javítja az általános anyagcserét, alacsonyan tartja a vércukorszintet, ezért cukorbetegek is alkalmazhatják kiegészítésként.
Botanikai leírás
Az egész világon elterjedt, szinte kiirthatatlan, a hó alatt is megélő, télen is virágzó „gyomnövény”, melynek magvai 25 évig is életképesek maradnak a földben. 2000 méter magasságig megél. Apró levelei, fehér, csillag alakú virága miatt könnyen felismerhető. Éjszakánként a levelei összeborulnak a virágbimbók fölött, így védik azokat. Nevét arról kapta, hogy madaraknak, baromfinak kedves eledele.
Hazánkban helyenként tömegesen fordul elő. A szegfűfélék (Caryophyllaceae) családjába tartozik. Egyéves vagy áttelelő egyéves, lágyszárú. Átellenes levelei tojásdadok. Virágai 4 mm átmérőjűek, fehér színűek, sugarasak, csillagra emlékeztetők. Tavasztól őszig virágzik. A Stellaria megnevezés a latin stella szóból származik, jelentése csillag. A ritka előfordulású mocsári csillaghúr (Stellaria palustris Retz.) levelei keskeny lándzsásak. Hazánkban védett, nem gyűjtjük.
Természetvédelmi értéke 10 000 Ft
Kertekben, szőlőben nagy hasznát vesszük: védi a talajt a kiszáradástól, télen is megelőzi a talajeróziót.
Tyúkhúr gyűjtése
Virágzáskor gyűjtjük föld feletti hajtását (Stellariae herba). 7 kg friss hajtásból kapunk 1 kg száraz drogot. Tavasszal, nyár elején salátaként, nyersen fogyaszthatják, mert jelentős C-vitamin forrás.
Hatóanyag
A drog szaponinokat, ásványi sókat (pl. kovasav, kálcium, kálium), illóolajat tartalmaz. C- és E-vitamin tartalma miatt értékes emberi táplálék is.
Tyúkhúr története
Dioszkoridész azt írta róla, hogy levét liszttel összekeverve szemgyulladásra használhatjuk. A régiek fülfájás esetén pár csepp tyúkhúrt cseppentettek a fülbe.
Kneipp tiszteletes tüdőbetegségekre használta. Neve igen korán említésre került Magyarországon is. Már a XVI. századtól találkozunk vele, például Lencsés György 1570-ből való orvosbotanikai művében.