Gyógynövények betegségekre
Milyen betegség gyógymódjára kíváncsi?
Melyik gyógynövényre kíváncsi?
Mezei zsurló (Equisetum arvense)
A mezei zsurló főzete vizelethajtó, vesetisztító hatású. Vesehomokot és kisebb veseköveket is lehet oldani napi 2-3 csésze teával. Általános anyagcsere-szabályozó, fokozza a kötőszövet ellenálló képességét. Baktériumos fertőzéseknél és vesemedence-gyulladásnál is jó hatású. Vérzéscsillapító és húgyúti gyulladást enyhítő. Vesecisztánál a tea fogyasztása mellett a teafüvet kívülről tegyük a vesére dunsztkötésben. A szervezetben lévő mészlerakódás ellen is hatásos. Ízületi problémáknál és magas húgysavszintnél kiegészítő kezelésként hatásos. Teáját 2-3 perces főzéssel készítjük. A kovasav tartalma miatt legfeljebb 6 hétig szabad folyamatosan inni. Szívelégtelenség esetén nem ajánlott! A nyári meddő hajtását gyűjtjük.
Botanikai leírás
Évelő, virágtalan növény, mely egész Európában, Észak-Amerikában, Ázsiában és Afrikában is őshonos. 40 cm magasra nő, az agyagos, nedves, árnyékos helyet kedveli, ahol kifejlesztheti föld alatti hajtásait. Gyökértörzse akár 6 méter mélyen is lenyúlik a földbe, ezért szinte kiirthatatlan. Ebből a gyökértörzsből kétféle szárat fejleszt: a kora tavaszi termőszárat, mely 10-25 cm magas, barna színű, toboz alakú, és már márciusban megjelenik. Amint a spóráit elszórta, hamar eltűnik, és helyén kifejlődik a nyári meddőszár, mely halványzöld, elágazó, vékonyka, 20-80 cm magasságig szökkenő ág.Népies neve kannamosó, mert kovasav tartalma miatt nemesfémből készült tárgyak, edények súrolására is alkalmas. Szagtalan, íztelen, a fogak alatt csikorog.
Gyűjtése
Meddő, föld feletti szárait gyűjtjük júniustól szeptemberig.
Hatóanyag
Sziliciumot, kovasavat nagy mértékben tartalmaz. Van benne számos flavonoid, szerves savak, kevés nikotin. Tiamináz nevű enzimje a szívizom és az idegsejtek működéséhez szükséges B1 vitamint lebontja, ezért huzamosabb ideig történő, intenzív fogyasztása nem javallott.
Története
A mezei zsurló egyidős a dinoszauroszokkal. Egyik legősibb növénye a föld történetének: maradványait 350 millió éves kőolajszármazékok elemzése során találták meg.A néphiedelemben a termékenység varázsitalának egyik eleme a zsurló. A gyermekre vágyó nő is zsurlóból készült párnán aludjon a könnyebb fogamzás érdekében.