Gyógynövények betegségekre
Milyen betegség gyógymódjára kíváncsi?
Melyik gyógynövényre kíváncsi?
Reflux
Reflux: gyógynövényes teák a gyomorégés csökkentésére
A reflux kellemetlen kísérője lehet a mindennapoknak, de szerencsére rengeteg módszer létezik, amellyel enyhíthetjük a tüneteket. Ha Ön is tapasztalta már a maró érzést a nyelőcsövében, akkor tartson velünk, mert blogposztunkban megmutatjuk, hogyan veheti fel a harcot a reflux ellen!
Mi az a reflux betegség?
A reflux jelentése a latin „refluere” szóból származik, ami visszaáramlást jelent. A reflux, vagy orvosi nevén gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD), egy olyan állapot, amikor a gyomortartalom, beleértve a savat és az emésztőenzimeket, visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez a visszaáramlás irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját, ami kellemetlen tüneteket okoz.
A reflux tünetei
- Égő érzés a nyelőcsőben;
- kellemetlen fájdalom a gyomorszájon (gyomorégés);
- savas visszabüfögés és szájíz;
- torok-garat irritáció;
- száraz torok érzése;
- fokozott nyálelválasztás;
- rohamszerű krónikus köhögés, ami főleg lefekvés után jelentkezik.
A nyelőcső irritációja csuklást válthat ki, de hányinger vagy hányás is felléphet. A refluxhoz társulhat bélgázképződés és puffadás, a savas gyomortartalom visszaáramlása pedig a lepedékes fehér nyelv kialakulásához is hozzájárulhat. Ritkábban, de előfordulhat hátfájás is. Hosszú távon a savas visszaáramlás nyelőcsőgyulladást és nyelőcső felmaródást okozhat. Kezeletlen esetben a nyelőcsőben lévő sebekből rákos daganatok is kialakulhatnak. Súlyos esetben a nyelőcső sérülése vérzést okozhat, ami véres hányás formájában is jelentkezhet.
Reflux tünetei felnőtteknél leggyakrabban a gyomorégés, a savas felböfögés és a mellkasi fájdalom. A refluxos babák esetében a panaszok sírás, nyugtalanság, savanyú szájszag, köhögés és étvágytalanság formájában nyilvánulhat meg.
A gyomorégés okai
A gyomorégés tüneteinek kialakulásához számos tényező hozzájárulhat, íme a leggyakoribbak:
Életmódbeli tényezők:
- Helytelen táplálkozás:
- Túlzottan zsíros, fűszeres, savas ételek fogyasztása.
- Nagy adagok, különösen lefekvés előtt.
- Gyors, kapkodó étkezés.
- Elhízás: A hasi nyomás növekedése elősegíti a sav visszaáramlását.
- Dohányzás: A nikotin gyengíti a nyelőcső záróizmát.
- Alkoholfogyasztás: Az alkohol irritálja a nyelőcsövet és fokozza a savtermelést.
- Stressz: A stressz fokozhatja a gyomorsav termelődését, és lassíthatj a gyomor ürülését
- Bizonyos gyógyszerek: Egyes fájdalomcsillapítók, vérnyomáscsökkentők és antidepresszánsok is okozhatnak gyomorégést.
Egészségügyi okok:
- Refluxbetegség (GERD): A nyelőcső alsó záróizomzatának gyengesége miatt a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe.
- Hiatus hernia: A gyomor egy része a rekeszizmon keresztül a mellkasba csúszik, ami elősegíti a sav visszaáramlását.
- Gyomorfekély: A gyomor nyálkahártyáján kialakuló seb, ami fájdalommal és gyomorégéssel járhat.
- Terhesség: A hormonális változások és a növekvő méh nyomása miatt a gyomorégés gyakori a terhesség alatt.
A reflux kezelése
A reflux kezelése többféle módon történhet, attól függően, hogy milyen súlyosak a tüneteink.
- Gyógyszeres kezelés: A patikákban számos savlekötő és savtermelést gátló készítmény érhető el, amelyek gyors enyhülést hozhatnak. Azonban mindig érdemes orvossal konzultálni, mielőtt elkezdene gyógyszert szedni.
- Refluxpárna: Az alvási pozíció is nagy szerepet játszik a reflux tüneteinek csökkentésében. Egy speciálisan kialakított refluxpárna segíthet megemelni a felsőtestet, így a gyomorsav nem áramlik vissza olyan könnyen a nyelőcsőbe.
- Reflux ellen házilag: Természetes megoldások is segíthetnek. Például a kamilla- vagy gyömbértea gyomorégésre kiváló választás lehet, mivel nyugtatják a gyomrot és csökkentik a gyulladást.
- Tea gyomorégésre: Az édeskömény- és a citromfűtea is hatékony lehet a gyomorégés csökkentésében.
Mikor múlik el a reflux? Ez egyénenként eltérő lehet. A megfelelő kezelés és életmódváltás hatására a tünetek akár néhány héten belül is enyhülhetnek, de a hosszabb távú javulás érdekében kitartásra van szükség.
Reflux diéta: a megfelelő étrend sokat segít
A reflux megelőzése és a tünetek enyhítése érdekében fontos a kiegyensúlyozott, stresszmentes életmód. A helyes táplálkozás és a rendszeres testmozgás kulcsszerepet játszanak a kellemetlen tünetek elkerülésében.
Mit nem szabad enni refluxdiéta esetén? A legfőbb ellenségek a csípős fűszerek, a paradicsomos ételek, a citrusfélék, a csokoládé, a kávé és az alkohol. A szénsavas italok is fokozhatják a savtermelést, így érdemes ezeket is mellőzni.
Tipp: Ha szeretne többet tudni az ajánlott és a nem ajánlott élelmiszerekről, olvassa el Refluxbetegség étrendi kezelése című blogposztunkat további hasznos információkért.
Segítségként pedig letöltheti a dietetikus szakértőnk által összeállított refluxétrendet diétás receptekkel:
Gyuri bácsi reflux tea: mi segít a gyomorégésen?
- Gyomorsavtúltengés, gyomorégés, reflux esetén naponta ajánlunk esténként egy csészével a savcsökkentő Fehér akácvirágos teakeverékből.
- Napközben pedig a lúgosító hatású Fehér árvacsalános teakeverék is fogyasztható (heti 3 alkalommal, indokolt esetben akár naponta is).
- Ideges eredetű gyomorsavtúltengésre szintén esténként (lefekvés előtt) ajánlunk egy csésze gyomorsavcsökkentő teát orbáncfűből vagy a Macskagyökeres teakeveréket.
- Gyomorideg nyugtatásra ajánljuk még napközben a citromfűlevél vagy Az erdő csendje teakeveréket 1-2 csészével.
Az orbáncfű teája 18 éves korig, terhesség alatt, valamint epeköveseknek ellenjavallt. A fogamzásgátlók hatását csökkentheti, fényérzékenységet okozhat. Konzultáljon orvosával, ha erős vérhígítót, szívgyógyszert, altatót vagy antidepresszáns készítményt szed. Rendszeresen gyógyszert vagy egyéb gyógynövény készítményt szedőknek nem ajánlott.
Személyre szóló gyógynövényes tanácsadásért írjon az info@gyorgytea.hu e-mail-címre, vagy hívja tanácsadóinkat a +36 46 390 278-as központi telefonszámon hétfőtől péntekig 9.00–17.00 óra között.