Gyógynövények betegségekre
Milyen betegség gyógymódjára kíváncsi?
Melyik gyógynövényre kíváncsi?
Levendula (Lavandula angustifolia)
A levendulának számos jótékony hatása ismert, többek között enyhíti a szorongást és a depressziót, és támogatja a bőr egészségét. Fogyaszthatja például tea formájában, de használhatja aromaterápiára is. Lássuk, mit érdemes még tudni erről a gyógynövényről?
A közönséges levendula ismérvei
A levendula szó a latin „lavare” gyökből származik, ami szó szerint azt jelenti, hogy „mosni”. Legkorábbi feljegyzett alkalmazása kapcsán egészen az ókori Egyiptomig kell visszamenni, ahol a levendulaolaj fontos szerepet játszott a mumifikálási folyamat során. A későbbi időkben a levendulát más régiókban, például az ókori Perzsiában, Görögországban és Rómában is a felhasználták fürdésnél, mivel úgy vélték, hogy ez a növény segít megtisztítani a testet és az elmét.
A közönséges levendula (Lavandula angustifolia) az egyik legismertebb és legkedveltebb faj a levendula növénynemzetségén belül Európában. Eredetileg a Földközi-tenger vidékéről származik, de mára a világ számos táján – így Magyarországon is – előszeretettel termesztik dísz- és gyógynövényként.
Népszerű levendulafajták Magyarországon
Itthon többnyire kétféle levendulával találkozhatunk: a francia és az angol levendulával.
- A nálunk francia levendula néven ismert változat a jóval elterjedtebb fajta – nem véletlenül díszíti ez a típus a híres tihanyi levendulamezőket is. Kiválóan télálló, évelő növényként minden tavasszal újraéled, és hosszú élettartamának köszönhetően akár 40-50 évig is gyönyörködhetünk benne.
- Az angol levendula bár kevésbé gyakori a kertjeinkben, jóval intenzívebb illattal bír francia társához képest. Illóolaja azonban a francia levenduláéhoz képest kevésbé értékes. Télállósága mérsékeltebb, és valamivel több öntözést igényel.
A levendula ültetése, metszése és szaporítása
Ha szeretné, hogy kertjét nyáron beborítsa kellemes illatával, akkor a levendula ültetésére tavasszal vagy ősszel érdemes sort keríteni. A jó vízáteresztő képességű, napos helyeket kedveli, egy számára kedvező helyen így akár hosszú évtizedekig is elélhet.
A levendula metszése elengedhetetlen a dús bokrokért és a gazdag virágzásért. A metszést tavasszal érdemes megejteni, ekkor kell visszavágni a növényt az előző évi hajtások feléig vagy akár kétharmadáig, hogy megújuljon, és ne váljon túlságosan fássá. A virágzás után, nyár végén is végezhető egy enyhébb visszametszés a formázás és az elnyílt virágok eltávolítása érdekében.
A levendula szaporítása két fő módon történhet: dugványozással és magvetéssel. Bár magról lassabb és nagyobb türelmet igényel, mégis szép eredményt adhat. A magokat február–március környékén, palántaföldbe érdemes elvetni, majd a kifejlett palántákat ősszel ki kell ültetni a kertbe, amikor már kellően megeresődtek.
A levendulatea hatása
A levendula teája igazi balzsam a testnek és a léleknek egyaránt. Idegnyugtató hatásával csillapítja a feszültséget, emellett serkenti az étvágyat is. Forrázata hatékonyan szüntetheti meg az ideges szívdobogást és a kellemetlen puffadást, de segítséget nyújthat a migrén, a szédülés és a melankólia enyhítésében is. Ráadásul vízhajtó tulajdonsággal is rendelkezik. Ha teát készítünk belőle, csak kevés virágot használjunk, mert íze elég intenzív. A levendula virágait illatszerként és molyűzőként is használhatjuk textilzsákba töltve.
A levendulatea kiváló választás lehet felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt – de fontos odafigyelni a megfelelő adagolásra. A levendulatea napi adagja felnőttek számára általában napi egy-két csésze, míg gyermekeknél elegendő egy kisebb adag, amelyet lefekvés előtt érdemes fogyasztani. Mellékhatásai között ritkán előfordulhat csalánkiütés – ezért mindig érdemes figyelni a szervezet egyéni reakcióit.
A levendula illóolaj csodái
A levendulaolaj az egyik legsokoldalúbb illóolaj, amit a természet kínál. Stressz és szorongás esetén, vagy ha nehezen megy az elalvás, egy-két csepp a párnára, vagy a fürdővízbe adagolva segíthet megnyugodni. A levendulaolaj nyugtató, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású, ezért bőrápolásra, rovarcsípés enyhítésére és kisebb égési sérülések kezelésére is használják. Emellett jótékonyan hat az emésztésre, reumatikus panaszok és ízületi fájdalmak esetén pedig 6-10 csepp a fürdővízbe csepegtetve hozhat enyhülést.
A mire jó a levendulaolaj kérdésre tehát a válasz: szinte mindenre, ami a test és a lélek egyensúlyához kapcsolódik. Az aromaterápiában is kiemelkedő szerepet kap – párologtatva, masszázsolajhoz keverve méltán kedvelt nyugtató hatása miatt.
Gyuri bácsi levendulával készült gyógyhatású termékei
A levendula gyógyhatása régóta ismert a természetgyógyászatban. Nem véletlen, hogy a bükki füvesember, Szabó Gyuri bácsi – a gyógynövények egyik legismertebb hazai szakértője – több termékében is előszeretettel alkalmazta ezt a csodálatos növényt.
- Az egyik legnépszerűbb élvezeti teánk, az Az erdő csendje, egy illatos, harmonikus gyógynövénykeverék levendulával, orbáncfűvel és szurokfűvel – tökéletes egy stresszes nap lezárásához.
- Aki gyermekeinek keres természetes megoldást az elalvás megkönnyítésére, annak a levendula tea gyerekeknek készült változata, az Álomvarázs elalvást segítő tea gyerekeknek lehet ideális választás. Ez a tea kíméletesen támogatja a nyugodt alvást, miközben kellemes ízvilágával a kicsik is szívesen fogyasztják.
- Akik inkább kapszula formájában szeretnék kihasználni a levendula gyógyhatását, azoknak a Nyugalom kapszula lehet nagy segítség. A levendula mellett citromfű és macskagyökér is megtalálható benne, így természetes módon járul hozzá a belső harmóniához, segíthet szorongás és ingerlékenység esetén is.
- Érdemes megemlíteni a külsőleg alkalmazható Fekete nadálytő gélt is, amely bár elsődlegesen mozgásszervi panaszokra, zúzódásokra, húzódásokra ajánlott, a benne található levendulaolaj révén enyhíti a fájdalmat, csökkenti a gyulladást, és elősegíti a bőr regenerálódását.
A levendula az alábbi betegségek gyógyítására alkalmas:
A levendula teája idegnyugtató, étvágyjavító. Forrázatával meg lehet szüntetni az ideges szívdobogást, felfúvódás ellen is jó, valamint migrént, szédülést, melankóliát is gyógyít. Vízhajtó hatása is van. Olaja elősegíti az emésztést. Reuma és csúz ellen a fürdővízbe kell cseppenteni belőle 6-10 cseppet. Nyugtató, altató hatású. Illatszerként és molyűzőként is használjuk. Virágait gyűjtjük.