2023.11.03.
Őszi–téli immunerősítés
Közhely, de lassan tényleg újra kell értelmeznünk az évszakokat… Az idei csapadékos nyarat olykor szinte ősznek éreztük, most pedig hóharmat helyett 20 fokos reggelekre ébredhetünk. Az éghajlat-kavarodás láthatóan már a természetet is összezavarja: a virágzó almafákon tavaszi trillákat fújnak a cinegék… Pedig a nyár aktív időszakát követően mindenkinek szüksége lenne pihenésre, elcsendesülésre, az évszakok felborult rendje ráadásul különös kihívások elé állítja szervezetünket.
Sorozatban ez már a sokadik enyhe ősz és tél, nagyon sok olyan kártevő és kórokozó szaporodott el, melyeket amúgy egy rendes tél bizony alaposan megritkítana. Ez a helyzet a növényvilág mellett bennünket, embereket is egyre inkább próbára tesz, fokozottan érdemes tehát az őszi immunerősítésre odafigyelni!
Az immunerősítés talán egyik legegyszerűbb, mégis igen hatékony módja a különféle gyógynövényekből összeállított teakeverékek fogyasztása. Bár immunerősítő teakeverékekhez ma már szinte bármelyik üzletben hozzáférhetünk, a legjobb mégis, ha magunk gyűjtötte növényekből állítjuk össze és készítjük el a szervezetünk egyediségéhez és ízlésünkhöz leginkább illeszkedő teakeveréket.
Ha a nyár során gondoskodtunk róla, itt az ideje, hogy a gondosan szárított gyógynövényeket használni kezdjük! A keverékeket úgy állítsuk össze, hogy azok saját szervezetünk állapotának megfelelőek legyenek, de semmiképpen ne hagyjuk ki a jó ízt biztosító kiegészítő növényeket sem! Amennyiben okosan és szakszerűen gondolkodunk, egy keverékbe 4-6-féle növénynél nem szükséges többet beletennünk.
Mindannyiunk szervezete egyedi, ezért mindenki számára összeállítható egy „saját” teakeverék. Van azonban néhány olyan gyógynövény, amely kifejezetten alkalmas ilyen immunerősítő összeállítására.
A gyógynövénykertünk fölé magasodó Kis-Dél tető oldalát is vastag párnákban borítja a kakukkfű, melyet balzsamozószerek összetevőjeként már a régi egyiptomiak is használtak. A talajon elterülő, nyár elejétől gyűjthető gyógynövényt egyebek mellett a légzőszervi megbetegedések elkerülése vagy gyógyítása érdekében is használhatjuk. Erős hatású, óvatosan bánjunk vele!
A mészkőszirtek alatt húzódó bükki mezőkön mindenütt találkozhatunk a zsályával is, amely nem csupán kiváló fűszer, de a felső légutak és a szájüreg egyik leghatékonyabb gyógyítója is. Keserű íze miatt érdemes mellé ízjavító növényeket is keverni. Figyelem: kisgyermekek, várandós édesanyák kerüljék!
A Bükk nedvesebb területein gyakran találkozhatunk a különféle mentafajokkal, melyeket Gyuri bácsi is szívesen használt. A kellemes ízű gyógynövény fertőtlenítő hatása mellett intenzív illatú illóolajának köszönhetően az orr- és arcüreget is hatékonyan képes tisztítani.
A keserűbb, vagy valami oknál fogva kellemetlen ízű teakeverékek ízesítésére sokféle gyógynövényt használhatunk. Ilyen a mostanában érő csipkebogyó, de a nyári időszakban gyűjtött akácvirág, hársfavirág, vagy éppen a bodza virágzata és a citromfű is, melyek kellemes ízviláguk mellett jelentős immunerősítő hatással is bírnak.
Immunerősítésre a különféle méhészeti termékeket is használhatjuk. A propolisz, a virágpor, a méhkenyér mind hozzájárulhat ahhoz, hogy egészségünket a hűvösebb évszakokban is megőrizzük.
Nagyon fontos, hogy az aktív mozgással ősszel–télen se hagyjunk fel! A friss levegő és a mozgás elengedhetetlenül szükséges egészségünk megőrzéséhez! Szeressük az őszt és a telet, használjuk ki az ezen évszakok adta lehetőségeket: túrázzunk, szánkózzunk, szaunázzunk. A metszően friss téli levegőn történt hólapátolást követően pedig a befűtött cserépkályha mellett sose hagyjuk ki az ízes-fűszeres forralt bort!
Dr. Pottyondy Ákos